Žana Kunji
U ovotjednoj emisiji poslušajte:
Svinjogojci nezadovoljni sastankom s Vladom, najavili svinjokolje u dvorištima.
Od ponedjeljka isplate božićnica vukovarskim umirovljenicima.
Potpisan ugovor o nabavi novih sadnica drveća u Vukovaru.
Polovicom iduće godine u promet će se pustiti u potpunosti obnovljena i elektrificirana pruga od Vinkovaca do Vukovara.
Ivanu Mesiću iz Podgrađa potrebna pomoć za liječenje.
Sutra se pali prva adventska svijeća, vraća se povorka od crkve do dvorca Eltz.
Emisiju uredila i vodila Žana Kunji. Idući Tjednik na rasporedu je 9. prosinca 2023. u 17 sati.
Svinjogojci u Slavoniji prosvjeduju već sedam dana i od svojih zahtjeva ne odustaju. Najavili su jučer zaoštravanje prosvjeda i blokiranje željeznica i granica, ali to za sada neće činiti. Poljoprivrednici su zatražili hitan sastanak s resornom ministricom Marijom Vučković, a predsjednik Stožera za obranu hrvatskog sela Tomislav Pokrovac potvrdio je kako će im se ona, prema najnovijim informacijama, na poziv odazvati.
U ovotjednoj emisiji poslušajte:
Rezime Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.: U koloni više od 150 tisuća domoljuba.
Prosvjed poljoprivrednika zbog afričke svinjske kuge i mjera vladajućih.
Donosimo program ovogodišnjeg Adventa u Vukovaru.
Nove mjere Grada Vukovara: Otvoren javni poziv za bespovratne potpore u turizmu.
U spomen na Sinišu Glavaševića održani 19. Novinarsko - književnički susret "Grad - to ste vi!".
Naš voditelj tehnike Željko Mišković dobitnik HURiN-ove nagrade za životno djelo.
Emisiju uređuje i vodi Žana Kunji. Idući Tjednik na rasporedu je 2. prosinca 2023. u 17 sati.
Sinoć je u Hrvatskom domu Vukovar održan 19. novinarsko - književnički susret "Grad - to ste vi" koji je utemeljen kao manifestacija koja čuva uspomenu na novinara, ratnog izvjestitelja i književnika Sinišu Glavaševića te na sve žrtve Domovinskog rata. Organizatori ovogodišnjeg događaja su Gradska knjižnica Vukovar, Hrvatski radio Vukovar i Društvo hrvatskih književnika, dok je suorganizator Javna ustanova u kulturi Hrvatski dom Vukovar. Tema manifestacije bila su djeca čija su djetinjstva zauvijek prekinuta 1991. i 1992. godine.
Uoči 19. novinarsko – književnog susreta „Grad – to ste vi” predstavnici Hrvatskog radija Vukovar i Gradske knjižnice Vukovar prisjetili su se na Ovčari ubijenih kolega s Hrvatskog radija Vukovar Siniše Glavaševića i Branimira Polovine te su položili su vijenac i zapalili svijeću podno spomen biste Glavaševiću u prizemlju zgrade radija.
Na današnji dan 1991. na Ovčari su svirepo ubijeni naši radijski kolege Siniša Glavašević i Branimir Polovina, a živote su u velikosrpskoj agresiji izgubili i djelatnici Hrvatskog radija Vukovar Stjepan Penić, Vladimir Levar i Zdenko Purgar.
Siniša Glavašević bio je novinar, urednik Hrvatskog radija Vukovar, ratni izvjestitelj, pisac proze i knjižničar rođen u Vukovaru 4. studenoga 1960. godine. U svom rodnom gradu završio je osnovnu i srednju školu, a u Sarajevu je završio studij komparativne književnosti i bibliotekarstva na Filozofskom fakultetu. Nakon završenog školovanja radio je kao knjižničar u Lovasu i Borovu naselju, nakon čega je započeo svoj životni put u vukovarskom radijskom eteru. Na Hrvatskome radiju Vukovar zaposlio se najprije kao spiker, a za vrijeme rata postao je urednik i ratni izvjestitelj. Njegov glas je u vukovarskim podrumima, u domovima diljem Lijepe naše, ali i svijeta, prenosio istinu iz vukovarskog pakla. Na svoj 31. rođendan krenuo je prikupiti podatke za izvješće za Kroniku dana Hrvatskog radija te je na putu prema vukovarskoj bolnici ranjen krhotinom granate. Svoje posljednje izvješće u radijske eter Siniša je odaslao 18. studenoga 1991. godine, a slomom obrane grada utihnula je, zajedno sa Sinišinim glasom, tadašnja frekvencija 91, 6 MHz-a Hrvatskog radija Vukovar.
Nakon sloma obrane grada, Siniša je odveden, 20. studenoga 1991. godine, iz vukovarske bolnice i od tada mu se gubi svaki trag. Naknadno je utvrđeno da je ubijen i pokopan u masovnoj grobnici na Ovčari. Sahranjen je na zagrebačkom Mirogoju pokraj kolege, prijatelja i radijskog tehničara Branimira Polovine 14. ožujka 1997.godine.
Hvala mu za istinu koju je ugradio u svoj život, hvala za nasljeđe koje nam je ostavio, hvala za svaku riječ koja je budila, i još uvijek budi, nadu u bolje sutra.
Djelatnici Hrvatskoga radija Vukovar s ponosom održavaju sjećanje na svoje hrabre kolege i kolegice iz 1991. godine te će program Hrvatskog radija Vukovar biti prilagođen tijekom cijeloga dana, a na našim frekvencijama bit će emitirane specijalizirane emisije njima u spomen.
Nakon sloma herojske obrane Vukovara započeli su progoni, mučenja, logori i ubojstva za brojne stanovnike grada, a na današnji dan prisjećamo se žrtava koncentracijskog logora Velepromet i ubijenih na Ovčari, ali i onih koji od bolnice do Ovčare nisu stigli i njihove sudbine još uvijek nisu poznate.
Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, nastavlja se u danas u gradskoj četvrti Borovo naselje. Završen je komemorativni skup pod sloganom„Žrtva Borova naselja za Domovinu“, ispred ostataka u Domovinskom ratu srušene zgrade Borovo commerca u čijem podrumu je tijekom velikosrpske agresije bio odjel vukovarske Ratne bolnice, ali i sklonište za brojne civile. Položeni su vijenci i upaljene svijeće u spomen na sve poginule i nestale branitelje i civile.