NAJNOVIJE
Knjiga „Sjeme zla“ najbolja na natječaju „Bili smo prvi kad je trebalo“

Knjiga „Sjeme zla“ Mate Rupića i Steve Culeja pobijedila je na tradicionalnom natječaju Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91., kao najbolja knjiga  na temu hrvatskog obrambenog Domovinskog rata „Bili smo prvi kad je trebalo“ za 2023. godinu.

Knjiga je objavljena u vlastitoj nakladi Steve Culeja, hrvatskog branitelja i bivšeg saborskog zastupnika, a u njoj se otkrivaju brojne nepoznanice hrvatske ratne tragedije iz Borova Sela, kad su 2. svibnja 1991. agresori na mučki način ubili 12 hrvatskih redarstvenika, među kojima i brata Steve Culeja.

- Na natječaj je pristiglo 15 knjiga sve tematikom vezane uz Domovinski rat, a odluku da je knjiga „Sjeme zla” donijelo je povjerenstvo od sedam hrvatskih branitelja i dragovoljaca Domovinskog rata. Kroz ovaj natječaj cilj je da prijavljene knjige budu napisane od strane osoba koje su zapravo preživjele i proživjele rat– naglasio je Mladen Pavković, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. pojašnjavajući kako će svečana dodjela priznanja Velike zlatne plakete bit 11. listopada 2023. u dvorani udruge Specijalne policije  Domovinskog rata RH u Zagrebu.

Pavković je i pozvao sve branitelje da se prijave na buduće natječaje.
- Konstantno govorimo i potičemo hrvatske branitelje na pisanje i objavljivanje. Ne dozvolite da umjesto vas to netko drugi čini. Nažalost, svjedoci smo da se hrvatska povijest ne piše onako kako bi trebala i kako zaslužuje – naglasio je Pavković.

(Ponedjeljak, 25 Rujan 2023 14:59)
Udruga "Tko se boji sutra još?" započinje realizaciju projekta „Dan kao san”

Udruga za pomoć i podršku roditeljima djece s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima „Tko se boji sutra još?” Vukovar uz pomoć Razvojne agencije Vukovar – VURE započinje realizaciju novog projekta pod nazivom „Dan kao san” s ciljem razvoja izvaninstitucionalnih socijalnih usluga za djecu s teškoćama u razvoju na području Grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije, povećanje kvalitete socijalnih usluga i kvalitete života te smanjenje socijalne isključenosti djece i mladih s teškoćama u razvoju.

Predviđeno trajanje projekta je tri godine. 

- Aktivnosti projekta su organizacija dnevnih aktivnosti za djecu s teškoćama u razvoju i edukacije za roditelje i skrbnike. Projektom se nastoji osnažiti i osamostaliti djecu i mlade s teškoćama u razvoju ispunjavanjem njihovog društvenog života kroz igre i druženja uz razvijanje intelektualnih, kreativnih, motoričkih i komunikacijskih sposobnosti pružanjem dnevnih aktivnosti, glazbenih radionica, organiziranih odlazaka u prirodu te radionica za roditelje. Projekt će se provoditi svaki radni dan od 16 do 20 sati – rekla je Valentina Grubešić voditeljica projekta „Dan kao san”.

Vrijednost jedne godine provedbe projekta iznosi 25 tisuća eura, a Udruga za pomoć i podršku roditeljima djece s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima „Tko se boji sutra još?” provodi ga u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za socijalni rad.
Ciljana skupina projekta su djeca s teškoćama u razvoju i odrasle osobe s invaliditetom, a kao krajnji korisnici su i njihovi roditelji/ skrbnici/ udomitelji i uža odnosno šira obitelj.

- Osim članova udruge projektu mogu pristupiti sve zainteresirane obitelji - rekla je Grubešić pojašnjavajući kako će provedbom programa djeca i mladi s teškoćama u razvoju doći će korak bliže do punopravnog sudjelovanja u društvenom životu zajednice.

(Ponedjeljak, 25 Rujan 2023 14:49)
Vuteks Sloga - Oriolik 3:0

Rezultati 6. kola: Valpovka – Slavonija 2:0, Tomislav (C) – Sloga 2:2, Kutjevo – Čepin -:-, Tomislav (DA) – Đakovo Croatia 2:1, Graničar – Svačić 0:2, Vuteks Sloga – Oriolik 3:0, Borac – Bedem 1:0, Slavija – NAŠK 2:4.

Poredak:

1. Tomislav (DA) 15

2. Borac (KV) 15

3. Valpovka 13

4. Svačić 13

5. Bedem 13

6. Croatia Đakovo 10

7. Oriolik 10

8. NAŠK 10

9. Sloga 7

10. Čepin 6

11. Vuteks Sloga 5

12. Tomislav (C) 4

13. Slavonija 3

14. Kutjevo 3

14. Slavija 2

16. Graničar 1

Raspored 7. kola: NAŠK – Valpovka, Bedem – Slavija, Oriolik – Borac, Svačić – Vuteks Sloga, Đakovo Croatia – Graničar, Čepin – Tomislav (DA), Sloga – Kutjevo, Slavonija – Tomislav (C).

(Ponedjeljak, 25 Rujan 2023 13:49)
Hod za MS i u Starim Jankovcima

Nacionalni dan multiple skleroze obilježava se svake godine 26. rujna, a tim povodom, kao znak podrške oboljelila, članovi Društva Multiple skleroze organizirali su Hod za MS i u Starim Jankovcima, rekao je predsjednik društva Zoran Oljača.
- Želimo građanime naše županije što više upoznati i osvjestiti o našoj bolesti. Naše društvo odlučilo je ove godine nacionalni dan obilježiti u Starim Jankovcima obzirom da ova općina podržava rad našeg društva. Na obilježavanju Nacionalnog dana Multiple skleroze radionice će održati magistrica psihologije Jovana Bačić Beljić, dr.med. Marko Samardžić Ilić specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije, dr.med. Ivan Radoja specijalist urologije, fizioterapeut Dolores Mijatović te medicinski maser Jovanka Ćirić – rekao je Oljača.

Urolog Ivan Radoja, kao jedan od predavača naglasio je kako se njegovo predavanje temelji na temi multiple skleroze i simptoma bolesti donjeg mokraćnog sustava.
- Cilj je prezentirati sudionicama kako simptomi donjeg mokraćnog sustava mogu biti prvi znak sakrivene neurološke bolesti te da treba obratiti pažnju ukoliko se pojave smetnje s mokrenjem, osobito kod mladih osoba koje nisu prethodno bile teže bolesne - istaknuo je Radoja te rekao kako se često pojavljuju pacijenti s problemima donjeg mokraćnog sustava, a koji zapravo boluju od multiple skleroze.

(Ponedjeljak, 25 Rujan 2023 13:41)
Croatia Zmijevaci – Vukovar 1991 2:2

Vukovar je u Zmijavcima došao do boda, no bio je bolji suparnik. Poveo je pogotkom Zinedina Mustedanagića u 29', na 1:1 izjednačio je Tomislav Gudelj u 38'. Isti igrač domaćine dovodi u vodstvo u 50'. Izjednačujući pogodak za konačan rezultat postiže Vanja Pelko u 71'. - Od početka smo kontrolirali utakmicu, došli u vodstvo, imali još neke situacije. Nakon toga smo dopustili Croatiji da preokrene rezultat s dva primljena naivna gola. Drugi smo primili iz slobodnjaka ispod zida. Od toga do kraja utakmice smo bili dominantni izjednačili u 70', imali još prilika za gol ali lopta ovoga puta lopta nije htjela u gol za 3:2. Zmijavci su uvijek jako težak domaćin pogotovo što je teren bio nakvašen od kiše koja je padala dva dana – rekao je trener Vukovara 1991 Miroslav Bojko

U ostalim susretima: Dugopolje – Solin 1:1, Sesvete – Šibenik 1:0, Orijent – BSK 1:0, Cibalia – Zrinski Osječko 1:4, Dubrava Tim kabel – Jarun igraju danas.

Poredak:

1. Šibenik 15

2. Zrinski Osječko 1664 15

3. Vukovar 1991 13

4. Dugopolje 12

5. Cibalia 10

6. Orijent 10

7. Dubrava Tim kabel 9

8. Jarun 9

9. Sesvete 7

10. Solin 5

11. Croatia Zmijavci 4

12. BSK 4

Raspored 8. kola: Zrinski Osječko 1664 – Sesvete, Orijent – Cibalia, BSK – Jarun, Vukovar 1991 – Dubrava Tim kabel, Solin – Croatia Zmijavci, Šibenik – Dugopolje.

 

(Ponedjeljak, 25 Rujan 2023 13:39)
U 20 prometnih nesreća prošloga vikenda 13 je ozlijeđenih osoba

Proteklog vikenda, od 22. do 24. rujna, na području Policijske uprave vukovarsko-srijemske zabilježeno je 20 prometnih nesreća. U 13 prometnih nesreća nastupila je materijalna šteta (u Starim Mikanovcima, Markušici, Posavskim Podgajcima, Ivankovu, Bajakovu, Štitaru, Otoku (2), Vinkovcima (2) i Vukovaru (3), dok je u sedam prometnih nesreća ukupno 13 osoba ozlijeđeno, priopćeno je iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske. 

(Ponedjeljak, 25 Rujan 2023 13:02)
Platane se ruše zbog trgovačkog centra, već idućeg mjeseca sadit će se nova stabla

Nakon brojnih upita i pritužbi građana zbog rušenja stabala platana na Priljevu doznali smo iz gradske uprave iz kojeg se opravdanog razloga stabla ruše.

(Ponedjeljak, 25 Rujan 2023 12:57)

Tko god spomene otpor Vukovaraca srbočetničkoj agresiji 1991. potakne i sjećanje na hrabri glas Siniše Glavaševića, novinara i urednika Hrvatskog radija Vukovar koji je uporno do posljednjeg dana slao okrutno realna izvješća iz opkoljenog grada. Uz izvješća, kako se obruč stezao, slao je i optužbe na račun hrvatske vlasti jer je brzo shvatio da je Hrvatska prepustila Vukovar sudbini.

Radio Vukovar postao je Hrvatski radio Vukovar 2. svibnja 1991. u 16.30 sati kada je skupina ogorčenih Vukovaraca upala u prostorije radija s namjerom da ovaj lokalni medij konačno stave pod hrvatski nadzor. Toga dana u selu Borovo dogodio se masakr hrvatskih redarstvenika, a na radiju su emitirane turbo folk pjesme. Hrvatima Vukovarcima prekipjelo je. Sutradan je iz Ministarstva informiranja Republike Hrvatske stigla odluka kojom se tadašnji dugogodišnji direktor Mirko Stanković i glavni i odgovorni urednik Milan Čorak razrješavaju dužnosti, a  na njihova mjesta postavljaju novi ljudi. Radijska postaja dobiva novo ime: Hrvatski radio Vukovar.

Novim direktorom imenovan je Zdravko Šeremet, dotadašnji novinar Siniša Glavašević postaje urednik, a za prvog glavnog i odgovornog urednika imenovan je Ivan Šlafhauzer da bi ga ubrzo naslijedio Josip Esterajher. Novi upravljački kadar odredio je i novi način funkcioniranja radija tako da nitko od zaposlenih nije ostao bez posla, ali je dio njih samostalno odlučio prestati raditi.

Na radiju je bilo uposleno 12 ljudi, tehničari Branimir Polovina i Dejan Dušanić, spikerice Mirjana Hrpka i Zvezdana Polovina, administrativne djelatnice Gordana Oljača i Dragica Jakumetović, te novinari Siniša Glavašević, Stjepan Penić, Josip Esterajher, Zdravko Šeremet, Danilo Hardi, Vladimir Levar, Roman Varenica i Karmen Brlić Jovanović. Tijekom lipnja 1991. nakon obavljene audicije zaposlene su i Vesna Vuković, Alenka Mirković, Marija Mataruga, Marija Sesler, Margareta Toth Arvaj i Tanja Novaković.

Kako se agresija pojačavala, dio djelatnika prestao je redovito dolaziti na posao, dio je otišao, a na kraju se iskristalizirala ekipa koja je ostala raditi na radiju. Bili su to Siniša Glavašević, Vesna Vuković, Alenka Mirković, Josip Esterajher, Branimir i Zvezdana Polovina te Mirjana Hrpka, koja je nakon ranjavanja zajedno s konvojem ranjenika napustila grad.

Značaj Hrvatskoga radija Vukovar odmah po dolasku na mjesto zapovjednika obrane grada prepoznao je Mile Dedaković Jastreb te je našoj medijskoj kući dao status službe od posebnog značaja. Dobili smo agregat od vatrogasaca kako bismo imali osiguran vlastiti izvor električne energije, imali redovitu opskrbu namirnicama, cigaretama i gorivom, a i kvalitetne informacije relevantnih izvora kao što su zapovjednik obrane ili ravnateljica bolnice. Nikada do tada ratni izvjestitelji nisu bili u središtu zbivanja kao što su to bili novinari Hrvatskog radija Vukovar, a vrijednost istine, koju su iznosili u svijet, bila je neprocjenjiva.

Veliki radijski studio, iz kojeg je emitiran program uživo i koji se nalazio u potkrovlju Radničkoga doma, nakon granatiranja 25. kolovoza 1991. više nije bio upotrebljiv pa se ekipa povukla u manji i stari studio u tadašnjoj Ulici maršala Tita, a kada su granatiranja postala cjelodnevna, Polovina je uredio sklonište za nužnu opremu i boravak ljudi na dnu stubišta zgrade jer je podrum te zgrade bio poplavljen. U takvim su uvjetima novinari Hrvatskog radija Vukovar radili sve do sredine listopada 1991. od kada ni to više nije bilo moguće. Novu su redakciju pronašli u podrumu kurije preko puta dvorca Eltz, a iz tog su prostora ubrzo morali preseliti u manji jer su ovaj prvi naselili civili čije su kuće i skloništa bili razrušeni. Polovina je morao instalirati opremu i odašiljač neophodne za emitiranje programa vani za vrijeme žestokog granatiranja.

Zapravo je nevjerojatno da su novinari HRV-a uspjeli ostati živima, nije bilo težih ranjavanja, nije bilo odavanja lokacija usprkos psihičkom opterećenju zbog uvjeta u kojima smo radili, a imali smo i osobne brige i gubitke. Siniša Glavašević bio je ranjen krhotinom granate 4. studenog 1991. na putu u bolnicu gdje je krenuo prikupiti podatke za izvješće. Ubijen je 20. studenoga 1991. na Ovčari kao i naš drugi kolega Branimir Polovina, a Vladimir Levar još se vodi nestalim. Stjepan Penić ubijen je u Dalju još u kolovozu 1991., a Alenka Mirković, Josip Esterajher i Zdravko Šeremet izašli su u proboju. Vesna Vuković, Zvezdana Polovina, Dragica Jakumetović i Gordana Oljača dočekale su okupatorsku vojsku u gradu i iz njega izašle s konvojem civila.

- Kad smo mi honorarci došli raditi na radio, u početku nismo mislili da ćemo tu ostati, a nije nam padalo na pamet da će se to pretvoriti u ono što se pretvorilo. Nije to mogao svatko raditi, a u konačnici je to pomagalo i nama jer kad sjedite u podrumu i ne znate ništa, a vani gruva i gruva, to je užasno deprimirajuće i frustrirajuće, zapravo se čovjek više boji. Meni je to bio nekakav smisao da ujutro ustanem i da se natjeram da istrčim van jer ono što radim, važno je ne samo meni, nego mom bratu, obitelji, prijateljima, mnoštvu ljudi, njih 16.000 koji su tada ostali u opkoljenom Vukovaru - prisjetila se Alenka Mirković, dodajući kako ju je najviše frustriralo jer je imala osjećaj da ju nitko ne čuje, ali se svejedno svako jutro ustajala i već u 8 davala prvo izvješće za Sky News.

Novinari su često tražili smisao svega što su radili jer nisu mogli zamisliti ništa izvan ratnih zbivanja pa ni slušatelje koji su s nestrpljenjem iščekivali izvješća iz opkoljenog grada. Siniša Glavašević bio je taj koji ih je stalno bodrio da ustraju i nastave jer istina Vukovara izlazi u svijet, a tek kasnije postalo je jasno koliko je bio dalekovidan.

- Program Hrvatskog radija Vukovara ostvarivali su Zvezdana i Branko dok smo Siniša, Josip, Alenka i ja preuzeli izvještavanje Hrvatske, a Alenka i strane javnosti. Siniša je bio lider tima, silno je vjerovao u ono što radimo. Optimizam i pozitivnu energiju širio je oko sebe. Kako je podrum Kapljice bio sklonište, Siniša je često oko sebe okupljao djecu, pričao im priče o sukobu dobra i zla s obavezno sretnim završetkom, tematski potpuno udaljene od rata. Vjerojatno je svatko od nas u opkoljenom Vukovaru u nizu užasnih dana imao neki užasniji, meni je to bio 4. studenoga. Taj dan pamtim jer je moj sadašnji suprug, tadašnji dečko, bio teško ranjen na Trpinjskoj cesti. Odlazeći u bolnicu ranjen je i Siniša, a ja nikada nisam bila bliže smrti i u preostala dva tjedna do pada grada nisam se usudila ni pomisliti da se u ratu može dogoditi nešto drugo osim rata - prepričava Vesna Vuković.

Zvezdana Polovina podsjeća sve, koji to žele priznati, da se rat nije dogodio preko noći, nego je dugo pripreman:- Mi nismo išli u rat, svi na radiju bili smo Vukovarci i rat je došao k nama. Rat je počeo ubojstvom hrvatskih policajaca u selu Borovo (tadašnjem Borovu Selu). Posljednji dan rada radija bio je 18. studenoga i sve to vrijeme bilo ga je i lagano i teško organizirati. Lagano jer nas je bilo malo, a teško zbog uvjeta rada. Zbog nemogućnosti kretanja rad je postao naš novi dom. Posljednje izvješće Siniša je poslao iz bolnice 18. studenog navečer. Iz bolnice smo morali izići 20. studenoga ujutro, na vratima je stajao Veselin Šljivančanin i razdvajao muškarce od žena - pojašnjava Zvezdana Polovina posljednje trenutke provedene sa suprugom Brankom i vjenčanim kumom Sinišom.

U veljači 1997. identifikacijom je potvrđeno da su Branimir Polovina, radijski tehničar, i Siniša Glavašević, novinar i urednik, ubijeni na Ovčari. Dva iznimno hrabra čovjeka, zahvaljujući čijoj sposobnosti je vukovarska istina došla do svih koji su ju željeli čuti, sahranjeni su jedan pokraj drugog na Mirogoju u Zagrebu.

Medij

Poveži se s nama

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija