Društvo za hospicijsku i palijativnu zdravstvenu njegu obilježilo je Nacionalni dan palijativne skrbi. Tim povodom održali su tečaj u prostorima Doma zdravlja Vukovar pod nazivom Palijativna skrb za osobe s demencijom „Pristup kompleksnom bolesniku u terminalnoj fazi”. Kako je pojasnila glavna sestra Doma Zdravlja Vukovar Ahnetka Stjepanović, društvo nastoji sve ove godine aktivno sudjelovati i osluškivati potrebe svih zdravstvenih djelatnika koji rade u palijativnom mobilnom timu. Naglasila je kako su se na tečaju posvetili najviše bolesnicima sa dijagnozom demencije, vezano uz njihovu najčešću problematiku i kada takav pacijent postaje palijativan, a kada kompleksan pacijent.
- Ususret Nacionalnom danu palijativne skrbi koji se inače obilježava 11. svibnja, održali smo tečaj treće kategorije gdje je bilo govora, izmeđuu ostalo, što bi šira zajednica trebala činiti kao podrška obiteljima i pacijentu koji se suočava s dijagnozom dimenzije. To je puno veća priča od one specijalističke palijativne skrbi koju pruža mobilni palijativni tim, to je nešto gdje treba uključiti širu zajednicu. Trebamo imati centre za demenciju gdje bi obitelji i pacijenti dobili sve potrebne informacije, savjetovališta s psiholozima i socijalnim radnicima, centar za rehabilitaciju takvih pacijenata, radna terapija i još puno toga – rekla je Stjepanović dodavši kako pacijenti s dijagnozom demencije nisu samo briga specijalističkog mobilnog palijativnog tima, što je u Hrvatskoj situacija, gdje se vrlo lako ti paicjenti uključuju u palijativnu skrib.
- To je problem, jer ta briga treba biti briga cijele zajednice. Vjerujem u budućnosti da će se puno više činiti za te pacijente. Kada postoje takvi centri, ta bolest se može jedno određeno vrijeme, uz farmakološke postupke od strane liječnika i sve one druge postupke, zadržati duže vrijeme u stabilnom stanju kako bi se zadržala kvaliteta života takvih pacijenata – poručila je Stjepanović.