Na osječkom Medicinskom fakultetu održana je završna konferencija projekta „"Medicinski potvrđeno" financiranog sredstvima Europske unije "Next Generation EU" u iznosu od gotovo 200 tisuća eura. Riječ je o prvoj hrvatskoj inicijativi za provjeru zdravstvenih i medicinskih informacija u medijima.
Kroz projekt je pokrenut prvi hrvatski fact-check portal za zdravlje na kojem novinari mogu pribaviti informacije iz medija i društvenih mreža, a čiju točnost i usklađenost s recentnom medicinskom znanošću provjeravaju isključivo profesori Medicinskog fakulteta u Osijeku. Na ovaj način, krajnji korisnici – pacijenti i građani dobivaju jasne i stručne komentare medijskih objava.
- Ovim se projektom želimo boriti protiv dezinformacija koje se vrlo često mogu pronaći i dovode do zbunjivanja i posljedica koje se negativno mogu odraziti na osobnoj razini, kao i zdravlju zajednice. Najveći je problem pronaći pravu informaciju, pri čemu najviše pomažu mediji, odnosno novinari, zbog čega je projekt i pokrenut. Objavljenim priručnikom za medije dobili smo alat za provjeru informacija što je vrlo važno, budući da smo objasnili metodu s kojom se dolazi do istih, izvore, pretraživanja, primjere i slično – istaknula je voditeljica projekta prof.dr.sc.Ines Drenjančević s Medicinskog fakulteta Osijek.
U okviru projekta objavljen je i prvi hrvatski Vodič za provjeru informacija o zdravlju, a koji je vrijedan alat za novinare, urednike, zdravstvene djelatnike i sve građane koji žele odgovorno pristupati informacijama o zdravlju. Također je kroz projekt educirano i 30-ak novinara o odgovornom prikupljanju, tumačenju i plasiranju informacija iz područja zdravstva.