Povijest Finske knjiga je o ljudima koji žive u suživotu s prostranim šumama prošaranima tisućama jezera. Autor Henrik Meinander toj temi pristupa temeljito i sagledava je u širokom kontekstu. Pišući jednostavno i zanimljivo, donosi pristupačan i vrlo potreban uvod u ovaj jedinstveni dio europskoga sjevera.
U knjizi se povijest Finske razmatra i analizira iz različitih perspektiva – Finske unutar nordijskog okruženja, ali i Finske iz šire europske perspektive. Povijesne činjenice iznimno su zanimljivo dopunjene opisima kulturne, ekonomske i političke stvarnosti, i to kako u užem, domaćem – finskom – tako i u europskom kontekstu.
Knjiga je predstavljena u Državnom arhivu u Vukovaru, a o njoj su govorili urednica izdanja Verica Zorić te profesor crkvene povijesti s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, Ivan Zubac.
– Dok sam pisao, mislio sam na mlade, kako bi oni naučili nešto o povijesti te ih upoznao s time kakve snage danas određuju u kojem smjeru svijet ide. Misao mi je bila da je svaka država pod utjecajem susjeda, a takav je i slučaj Finske. Prvo smo bili dio Švedske, a potom Rusije – rekao je Meinander, koji je objavio mnoge povijesne knjige, uključujući nagrađivanu Biografiju maršala Mannerheima. Ova je knjiga objavljena na 18 jezika.
– To je prvo predstavljanje knjige u Hrvatskoj. Knjiga je vrlo važna jer nam približava Finsku na vrlo ozbiljan i studiozan način. Svi poznajemo Finsku kao prosperitetnu državu koja je, kao i Hrvatska, članica NATO-a, a zapravo knjiga govori da je Finska država izuzetno složene povijesti, koja je u mnogome bila određena geopolitičkim konstelacijama, slično kao Hrvatska. Važno je poznavati povijest europskih država koje s nama u ovom trenutku dijele zajedničku europsku sudbinu – istaknuo je ravnatelj Državnog arhiva u Vukovaru, Petar Elez.