Hrvatski radio Vukovar  107,2 / 104,1 / 95,4 FM | Kontakt Marketing
Close

Premijera: Dar sunca – priča o borbi svjetla i tame

KulturaAutor: Milan Paun
Premijera: Dar sunca – priča o borbi svjetla i tame

U Hrvatskom domu Vukovar premijerno je izvedena nova kazališna predstava Scene Martin Dar sunca. Plesno-dramsku predstavu izvode glumci amateri Scene Martin Hrvatskoga doma Vukovar, a osim njih na sceni je i 42 djece plesača iz Odjela suvremenog plesa Glazbenih odjela pri OŠ Dragutina Tadijanovića i Plesne početnice Hrvatskog doma Vukovar.

Redateljica Tijana Pavliček predstavu naziva projektom.

- Kada imate predstavu u kojoj sudjeluje 42 djece, petero glumaca iz Scene Martin Hrvatskog doma Vukovar, tri koreografa, po jedan skladatelj, kostimograf, scenograf i redateljica, to prelazi pojmove predstave na kakvu je publika uobičajeno navikla. Stoga možemo govoriti i o svojevrsnom eksperimentu jer ovo uistinu jest nešto novo za vukovarsku publiku, ali i nama. Oduvijek mi je bila želja u rad Scene Martin uključiti što više osoba koje su stručnjaci za svoje područje, a rade sa srcem i entuzijazmom što je najvažnije za rad na dječjoj predstavi. Djeca, za razliku od odraslih, doživljavaju svaki pokret, riječ, udah, promjenu atmosfere u predstavi. Zato imamo veću odgovornost nego u radu s odraslima. Uvijek sam vjerovala da je raditi dječju predstavu slično pisanju bajki koje utječu podsvjesno na sve ljude i u kojima mogu uživati sve generacije – rekla je Pavliček i dodala da su u predstavi spajali glazbene i dramske dijelove.

 

Ples i gluma

Temelj je priče vječna borba između tame i svjetlosti, odnosno Ljeta, Jeseni, Proljeća sa Zimom koja, kao antagonist predstave, pokušava zavladati trajno i vječno. Ostala godišnja doba svjesna su nužnosti promjene, predstavljaju svoje specifičnosti, no ipak s lakoćom otvaranju vrata dolasku svojih nasljednica. Pri tome imaju male pomagače, Vatriće, Mjesečeve djeve, Leptiriće i sl., ali i dvije djevojčice koje se i same upuštaju u vječnu borbu i dokazuju kao prave junakinje. Na kraju borba dobra i zla završava pobjedom svjetlosti. Godišnja doba tumače glumci Scene Martin, Krunoslava Rafaela Vorgić, Đurđica Mrđanov, Gabrijela Raguž i Dragana Žarković, a pripovjedač je Davor Babić. Krunoslava Rafaela Vorgić glumi Ljeto.

- Rad na predstavi iziskivao je maksimalnu koncentriranost i usredotočenost. Nekima od nas ova predstava znači izlazak iz zone ugodnosti i vlastitog samopouzdanja. Najzanimljivije je bilo raditi s djecom. Bilo je odlično vratiti se u vrijeme kada smo svi bili djeca prije negoli smo spoznali surovu stvarnost života. Ključni dio predstave je i povezivanje plesa i glume. Adaptacijom godišnjih doba kroz ljudske likove redateljica je pokušala prikazati ne samo slavensku mitologiju, nego zapravo i ono što možemo vidjeti promatrajući vrijeme, a to su proljetni dio godine gdje na mahove izbija Zima, Jesen marljivo sprema sve za dolazak najoštrijeg godišnjeg doba, Ljeto svi ga vole i ono je bezbrižno – rekla je Vorgić koja u predstavi glumi sa svojom nećakinjom Tenom.

 

Predstavu pokreće ljubav

Koreografkinja Tanja Pavošević kaže da predstavu pokreće ljubav, a svaki pojedinac ulaže svoj trud, talent i znanje.

- Rad na predstavi od mene je zahtijevao prije svega organizacijske napore, no istovremeno otvorio mi je prostor i za ono što je moj predmet zanimanja i što najviše volim raditi, a to je kako pokretom kao izričajnim sredstvom uprizoriti ideju i priču te stvoriti ugođaj prijemljiv gledatelju kako bi se ostvarila uspješna komunikacija onoga što je zamišljeno – ustvrdila je Pavošević. Druga koreografkinja Dora Luketić Marijanović dodaje da je njeno iskustvo rada na predstavi iznimno ugodno i zabavno.

- Suradnja s kolegicama iz škole, Marijom Stanković Kovačević i Tanjom Pavošević, uvijek je ugodna, korisna i produktivna. Znamo da zajedno možemo mnogo i dijelimo istu strast prema plesu kao izvedbenoj umjetnosti. Naši učenici najveća su motivacija i nema ljepšeg uspjeha od uživanja u napretku, tada znamo da su se svaka ljubav i uloženi trud vratili. Zahvalna sam svim suradnicima na projektu koji su nas podržali kako bi ova divna priča o univerzalnoj borbi dobra i zla, cikličnosti života, moći zajedništva, prijateljstva i ljubavi bila postavljena u Vukovaru i pokazala kako svatko od nas može učiniti mnogo ako djeluje iz ljubavi i vjere u dobro – smatra Luketić Marijanović.

 

Glazbena priča bez cenzure

Glazbu je skladao Mihovil Begović.

- Skladanje je oduvijek bila moja neostvarena ljubav koja se sada polako ostvaruje. Kao profesor klavira svakodnevno radim s djecom i dobro sam upoznao njihove iskrene emocije i reakcije. Upravo je njihova iskrenost bila temelj na kome sam htio graditi glazbenu priču bez cenzure, bez umjetnog zadržavanja emocija. Zato sam u kompozicijama težio jednostavnosti forme i transparentnosti instrumentacije kako bi svaka nota nosila čistu iskrenu emociju. Unatoč tehničkim izazovima snimanja trudio sam se svakom skladbom donijeti što jasniju i precizniju interpretaciju svojih zamisli - rekao je Begović. Spomenimo i da je scenografiju radila Gabrijela Raguž.

Image

Podijeli članak:

Povezani članci

Najčitanije

Nema sadržaja

Došlo je do problema prilikom učitavanja sadržaja.

Prethodno Sljedeći

Najnovije

Nema sadržaja

Došlo je do problema prilikom učitavanja sadržaja.

Prethodno Sljedeći
Copyright 2025 by Hrvatski radio Vukovar | Powered by eNewsCMS | X-media - izrada web stranica i portala
Povrtak na vrh