Hrvatski radio Vukovar  107,2 / 104,1 / 95,4 FM | Kontakt Marketing
Close

U Osijeku počelo istraživanje geotermalnog potencijala za potrebe toplinarstva

VijestiAutor: Sandra Grgić
U Osijeku počelo istraživanje geotermalnog potencijala za potrebe toplinarstva
Foto: Grad Osijek
HRV-Tko-rano-rani?

U Osijeku je počelo istraživanje geotermalnog potencijala na bušotini Osijek GT-1 drugoj po redu u sklopu projekta „Priprema i istraživanje geotermalnog potencijala u kontekstu centraliziranog grijanja“, koji ispituje mogućnosti komercijalizacije energije iz obnovljivih izvora za potrebe toplinarstva.
Bušotina će sezati do dubine od dvije tisuće metara, s ciljem pronalaska ležišta u kojem temperatura vode prelazi 80 °C. Istraživanje u Osijeku nastavlja se na nedavno završeno istraživanje u Velikoj Gorici gdje je potvrđena ležišna temperatura viša od 100 °C i potencijal za pokrivanje gotovo 60 posto potreba gradskog toplinskog sustava.
- Osijek je predvodnik zelene tranzicije u Hrvatskoj, a geotermalna energija novi je iskorak prema održivom i lokalno dostupnom izvoru grijanja. Osim što će grijati domove naših sugrađana, te Klinički bolnički centar Osijek, toplinsku energiju u budućnosti planiramo koristiti i u različite gospodarske svrhe. Uz podršku Agencije za ugljikovodike i europskih fondova, ovim strateškim projektom grad Osijek nastavlja svoju energetsku tranziciju. Osijek raste zeleno – iz svih perspektiva - istaknuo je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.

Agencija za ugljikovodike provodi istraživanja geotermalnog potencijala na četiri lokacije – u Velikoj Gorici, Osijeku, Vinkovcima i Zaprešiću. Radove na terenu izvodi Crosco naftni servisi, član INA Grupe.
Predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike, Marijan Krpan, pojasnio je kako su tijekom prošle godine provedene opsežne geološko-geofizičke analize na svim lokacijama, uključujući snimanja i mjerenja. Ti podaci, uz postojeće informacije, omogućili su precizno tumačenje podzemnih slojeva i istaknuli područja s potencijalnim geotermalnim ležištima. Ipak, kako je naglasio, stvarni potencijal može potvrditi tek konkretno bušenje i ispitivanje. Kao primjer uspješne provedbe istaknuo je radove u Velikoj Gorici, gdje su stručni timovi pokazali visoku razinu znanja i iskustva. Isti pristup, kaže, planira se primijeniti i u Osijeku. Više informacija o mogućnostima korištenja geotermalne energije za potrebe lokalne zajednice očekuje se nakon završetka ispitivanja, u rujnu ove godine. Nakon završetka radova u Osijeku bušaće postrojenje seli se u Vinkovce gdje su već počeli pripremni radovi za izrađivanje istražne bušotine VinGT-1.
Geotermalna energija jedan je od rijetkih obnovljivih izvora koji je stabilan, lokalno dostupan i neovisan o vremenskim ili tržišnim uvjetima. Njegovim korištenjem moguće je dugoročno smanjiti troškove grijanja, povećati energetsku sigurnost i smanjiti emisije stakleničkih plinova. Za ovaj projekt osigurano je 50,8 milijuna eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Podijeli članak:

Povezani članci

Najčitanije

Nema sadržaja

Došlo je do problema prilikom učitavanja sadržaja.

Prethodno Sljedeći

Najnovije

Prethodno Sljedeći
Copyright 2025 by Hrvatski radio Vukovar | Powered by eNewsCMS | X-media - izrada web stranica i portala
Povrtak na vrh