U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici „Dr. Juraj Njavro“ u Vukovaru održana je identifikacija posmrtnih ostataka dviju žrtava iz Domovinskog rata kojoj je nazočio i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Riječ je bračnom paru Iliji i Anastaziji Hladun ekshumiranima iz masovne grobnice na Petrovačkoj doli u svibnju i lipnju 2024.godine. Oboje su civilne žrtve nestale početkom listopada 1991. u dobi od 55 i 61 godine. Nasilno su odvedeni iz podruma obiteljske kuće u Vukovaru na Petrovu Goru i od tada im se gubi svaki trag.
Identifikaciji je nazočila i njihova kći Dubravka Hluško čiji je suprug Ivan Hluško također poginuo u studenom 1991. na Lušcu.
- O strahotama koje je proživjela ova obitelj svjedoči i to da je kćeri ovog bračnog para u ratu ubijen i suprug. I ova identifikacija jasna je poruka da nastavljamo naš proces traganja za svim nestalim osobama iz Domovinskog rata - rekao je ministar Medved koji je nakon identifikacije obišao i Petrovačku dolu, najzahtjevniju i najduže istraživanu lokaciju masovne grobnice iz Domovinskog rata, na kojoj je dosad iskopano, pregledano i izvezeno oko 122,5 tisuće kubnih metara raznog otpada dubine do 17 metara. Odmah nakon pronalaska prvih posmrtnih ostataka ministar Medved zatražio je obustavu odlaganja otpada na toj lokaciji, koja se i nadalje pretražuje, a u tijeku uklanjanje i brda azbesta.
- Došli smo na Petrovačku dolu da bi utvrdili dinamiku uklanjanja opasnog otpada azbesta kako bismo mogli nastaviti tragati za nestalim osobama. Kao što možemo vidjeti dinamika ide i brže no što je predviđeno na čemu zahvaljujem djelatnicima Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te izvođačima radova. Naime, sve indicije nam ukazuju da se ovdje ispod azbesta nalaze posmrtni ostatci – naglasio je ministar dodajući kako se cijelo vrijeme izvođenja radova vodi računa o sigurnosti ljudi.
Pretraživanje je počelo u travnju 2022. temeljem informacija Sigurnosno-obavještajne agencije. Nakon dvije godine pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci žrtava, od kojih su dosad identificirane 33 osobe - 19 hrvatskih branitelja i 14 civila među kojima su i četiri žene. Sve su žrtve bile u dobi između 22 i 68 godina, a nasilno su odvedene u jesen 1991. tijekom velikosrpske agresije na Vukovar, većina u studenome prilikom okupacije grada.
Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić također je naglasio kako nikada neće odustati od traganja za nestalima i utvrđivanja istine o događanjima iz Domovinskoga rata.
- Ratni zločin ne zastarijeva - poručio je Turudić.
Identifikaciji i obilasku Petrovačke dole nazočila je i predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir koja je istaknula kako pronalazak posmrtnih ostataka budi nadu svim obiteljima koje još uvijek traže svoje bližnje.
U mandatu od listopada 2016. provedena su terenska istraživanja na više od 420 lokacija te je pretraženo gotovo milijun m2. Najopsežnije terenske aktivnosti provedene su na području Vukovarsko-srijemske županije, gdje je pronađeno šest masovnih grobnica, a na području Hrvatske više od 40 pojedinačnih grobnica. U tom razdoblju ekshumirani su posmrtni ostaci 225 osoba, a identificirano je 317 osoba.
Nakon današnje identifikacije Republika Hrvatska traga za 1.746 osoba nestalih u Domovinskom ratu, od kojih je 456 nestalih ili smrtno stradalih na području Vukovarsko-srijemske županije, a 333 na području Vukovara.