Kopački rit jedan je od najvećih fluvijalno-močvarnih nizina u Europi, jedinstveni prirodni fenomen Hrvatske. Još 1976. godine utemeljen je Park prirode Kopački rit, koji se prostire na ukupno 17.700 hektara poplavnog područja u Baranji, između rijeka Dunav i Drava, te je najstariji proglašeni park prirode u Hrvatskoj. Najveće je rastilište i mrijestilište slatkovodne ribe u Podunavlju i najvažniji ornitološki rezervat u Hrvatskoj. U njemu se svake godine gnijezdi oko 140 vrsta ptica, a velika bioraznolikost od 2.000 bioloških vrsta odraz je bogate flore i faune parka.
Od 1997. godine Parkom prirode upravlja Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", a na poziv ravnatelja Ive Bašića Park prirode posjetila je županica Nataša Tramišak kako bi izravno razgovarala o aktualnim projektima, održivom gospodarenju i drugim aktualnostima na ovom području.
- Svi znamo koliko je Park prirode Kopački rit važan za lokalnu zajednicu i Osječko-baranjsku županiju, pa je bilo zadovoljstvo čuti od ravnatelja JU Park prirode koliko se trenutno provodi projekata za koje se povlače sredstva iz fondova EU. Isto to mogu reći i za najveći projekt u pripremi, a riječ je o projektu restauracije vodenih ekosustava poplavnog područja PP Kopački rit vrijednom oko 11 milijuna eura. Projekt je važan da bi PP Kopački rit mogao čuvati prirodnu bioraznolikost, bogatstvo flore i faune, a raditi i na snažnijim kapacitetima kako bi se mogli prilagoditi povećanom broju posjetitelja. Lokalna zajednica živi s Parkom prirode Kopački rit, a kroz niz aktivnosti, kojima će i Osječko-baranjska županija dati podršku, sigurno će određene prihode ostvariti i sama lokalna zajednica. Naravno, govorimo o potencijalu za nastavak razvoja i rasta turizma, ali i gastro, eno i druge ponude koju ovaj kraj može ponuditi - rekla županica Tramišak.
Ravnatelj Ivo Bašić pojasnio je kako je na sastanku sa županicom Natašom Tramišak predstavio projekte koje trenutno provodi JU Park prirode Kopački rit, kao i planove za buduće razdoblje.
- Prošla 2024. godina bila rekordna u povijest Javne ustanove po pitanju broja posjetitelja, ali što je još važnije i po pitanju vlastitih prihoda. To govori da zaista vodimo računa o čuvanju ovog prostora i s manjim brojem posjetitelja ostvarimo veće prihode, odnosno da zaista pokušavamo promovirati proizvode i ponudu koji su dohodovniji. U našem radu polažemo jako puno na budućnost, zaštitu bioraznolikosti i provedbu projekata koji su naslonjeni na europske fondove. Među njima je i veliki projekt restauracije vodenih ekosustava Kopačkog rita. Naime, Hrvatska je dobila zadatak restaurirati čak 30.000 ha staništa do 2030. godine, bilo travnjačkih, šumskih ili vodenih ekosustava, a mi ćemo imati mjerljive pokazatelje za čak 14.000 ha, odnosno gotovo 50 % onoga što mora ostvariti Republika Hrvatska - poručio je ravnatelj Bašić.