NAJNOVIJE
Gradi se Centar za starije u Našicama

U Ulici Đure Đakovića u Našicama, u blizini Opće županijske bolnice počela je izgradnja Centra za starije osobe Našice.

(Petak, 13 Rujan 2024 15:41)
U subotu počinu Miholjski dani Općine Lovas

U okviru programa održavanja XXVII. Miholjskih dana Općine Lovas u Lovasu će u subotu biti održana arheološka večer s početkom u 19 sati na kojoj će biti predstavljena knjiga Ostave Vukovar Lovas: Nove biografije.

(Petak, 13 Rujan 2024 14:52)
Dan je Veleučilišta "Lavoslav Ružička" u Vukovaru

Održana je svečana sjednica Vijeća Veleučilišta „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru kojom je obilježen 19.rođendan ove obrazovne institucije. Na današnji je dan rođen i vukovarski nobelovac Lavoslav Ružička po kojemu je veleučilište i dobilo ime. Tijekom sjednice dodijeljena su priznanja pravnim osobama za izniman doprinos razvoju i suradnji s veleučilištem, kao i priznanja i nagrade nastavnom i nenastavnom osoblju za njihov rad i zalaganje.

(Petak, 13 Rujan 2024 14:22)
Potpisan ugovor za energetsku obnovu Muzeja likovnih umjetnosti i Osijeku

U Muzeju likovnih umjetnosti u Osijeku održana je uvodna konferencija projekta „Energetska obnova zgrade Muzeja likovnih umjetnosti“ i svečano je potpisan ugovor s izvođačem radova na obnovi ove zgrade izgrađene 1895. godine.

(Petak, 13 Rujan 2024 12:32)
U okviru Vinkovačkih jeseni počinju festival „Slovenija u Slavoniji” i Folklorne večeri

U okviru 59. Vinkovačkih jeseni, koje se održavaju od 13. do 22. rujna, na Trgu Vinkovačkih jeseni u 16 sati počinje festival „Slovenija u Slavoniji” na kojemu će čak 350 Slovenaca podijeljenih u 16 skupina pokazati folklor i običaje svojih krajeva. Nastupe slovenskih folkloraša može se pratiti u šatoru na Trgu Vinkovačkih jeseni danas i sutra. Na Slavonskom sokaku nastupa TS San, potom s početkom u 19 sati slijede Folklorne večeri i koncert Parnog valjka.

(Petak, 13 Rujan 2024 11:25)
Otvorenje izložbe „Vukovarcima s poštovanjem i ljubavlju!”

„Vukovarcima s poštovanjem i ljubavlju!” naziv je izložbe slika i unikatnog nakita, koja će se u petak, 13. rujna 2024. godine otvoriti u Paviljonu 2 Gradskog muzeja Vukovar i može se pogledati do 13. listopada 2024. godine.

(Četvrtak, 12 Rujan 2024 17:54)
Vinkovci su na današnji dan prije 33 godine doživjeli jedan od najtežih napada na grad

Vinkovci pamte 12. rujna 1991. godine kao jedan od najtežih trenutaka u Domovinskom ratu kad su bili podvrgnuti teškom bombardiranju Jugoslavenske narodne armije i pogođeni s više od 500 projektila zbog bijega 30 rezervista tadašnje JNA.

(Četvrtak, 12 Rujan 2024 16:52)

Radio kroz povijest

Radio je svoj studio u početku imao u Grand hotelu Radio je svoj studio u početku imao u Grand hotelu

Radio Vukovar je osnovan  8. ožujka 1957. godine kao prva radijska postaja u Hrvatskoj izvan sustava Radio Zagreba (današnjeg HRT-a) pri čijem osnutku Radio Zagreb, kao središnja radiodifuzna ustanova u Hrvatskoj, nije imao nikakva udjela, i koja nikada nije niti ušla u njegov sustav, premda je Radio Zagreb bio matična republička radijska postaja. Pod imenom Hrvatski radio Vukovar djeluje od 4. svibnja 1991.

Osnivač radija bila je Općinska konferencija Radnoga naroda Vukovar, a taj do tada neuobičajeni način osnivanja radijske postaje bio je presedan. Uslijedilo je osnivanje i nekih drugih radijskih postaja u Hrvatskoj poput onih u Vinkovcima, Petrinji, Kninu i Karlovcu.

U početku je Radio Vukovar emitirao program četiri sata dnevno, a samo nekoliko godina kasnije u sustavu radija osnovane su i Vukovarske novine. Radio je imao važnu informativnu i kulturnu ulogu u vukovarskoj svakodnevici, te je iz godine u godinu postajao sve veći i omiljeniji.

Prepoznatljivost vukovarskog radija na razini Hrvatske dobila je na značenju u godinama osamostaljenja Hrvatske. Tako je 4. svibnja 1991. radio dobio ime Hrvatski radio Vukovar. Radijski program je ubrzo iz uobičajenog postao ratni te je imao isključivu funkciju emitiranja pravodobnih informacija o mogućem napadu. Živote su izgubili Siniša Glavašević, Vladimir Levar, Stjepan Penić, Branimir Polovina i Zdenko Purgar. Posljednji glas legendarnoga radija čuo se 18. studenog 1991.

U progonstvu Hrvatski radio Vukovar prvi se puta u eteru ponovo oglasio 7. rujna 1992. iz prostorija Radio postaje Vinkovci emitirajući sat vremena programa dnevno. Iz vlastitog studija u progonstvu počeo je emitirati 7. ožujka 1994. u prostorijama vinkovačkog "Vintexa", a kasnije i iz "Graditelja".

Hrvatski radio Vukovar posljednji je otišao iz okupiranog grada 1991. i prvi se vratio kući 23. prosinca 1997. Toga dana na 11. katu vukovarskog Hotela za samce iz vlastitog studija upućen je radijski pozdrav iz slobodnog Vukovara. Povratkom u grad radio je opet dobio na važnosti jer je postao glavni izvor informacija povratnicima, a uz informiranje udahnuo je i život novom, današnjem Vukovaru.

Postupno je program postajao sve kvalitetniji i započelo je emitiranje cjelodnevnog programa. Hrvatski radio Vukovar postao je najslušaniji radio u Vukovarsko-srijemskoj županiji i među najslušanijim radio postajama Hrvatske. Emitirajući program putem interneta radio je postao prepoznatljiv i rado slušan među iseljenicima diljem svijeta.

Od 15. rujna 2004. godine Hrvatski radio Vukovar djeluje iz vlastitih prostorija u središtu grada, a novinarskom i tehničkom ekipom pokriva cijelu Vukovarsko-srijemsku županiju.

Radio danas ima informativnu i zabavno-glazbenu redakciju, a uz to je i izdavač Vukovarskih novina. Program emitira 24 sata dnevno, a djeluje i u sustavu mreže Media servisa kao jedan od njegovih osnivača. Slušanost radija danas dnevno doseže oko sto tisuća slušatelja što ga čini jednim od najslušanijih lokalnih radija u Hrvatskoj, ispred njega su po slušanosti jedino radijske postaje s nacionalnom ili regionalnom koncesijom.

Hrvatski radio Vukovar danas program emitira na glavnoj frekvenciji 107,2 MHz, a u pojedinim dijelovima Vukovarsko-srijemske županije i na frekvencijama 104,1 i 95,4 MHz.

Poveži se s nama

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija