NAJNOVIJE
Mještani Korođa i Antina obilježili 32. obljetnicu stradanja i progonstva u Domovinskom ratu

U organizaciji općine Tordinci u petak 29. rujna obilježena je tužna obljetnica stradanja mjesta Korođ u Domovinskom ratu, a dan poslije, 30. rujna i obljetnica stradanja Antina.

Trideset i drugu obljetnicu okupacije i progonstva mještani Korođa, većinski naseljenog mađarskim stanovništvom, obilježili su minutom šutnje, polaganjem vijenaca i zajedničkom molitvom ispred spomenika u središtu mjesta u spomen na sve poginule i nestale mještane.
- Kao i uvijek, u suradnji s Vijećem mađarske nacionalne manjine općine Tordinci organizirali smo obilježavanje obljetnice stradanja Korođa jer upravo je Korođ specifičan po tome što je većinsko stanovništvo mađarske nacionalne manjine. Mađari su skupa s Hrvatima 1991. godine stali u obranu svoga mjesta. U Domovinskom ratu život je izgubilo petero mještana Korođa. Nažalost, od pet poginulih osoba za jednom još uvijek tragamo - naglasio je načelnik općine Tordinci Davor Adžić pojašnjavajući kako je velikosrpska okupacija Korođa trajala sve do početka 1998. godine kada je tijekom mirne reintegracije omogućen povratak stanovnika njihovim domovima.

OBLJETNICA STRADANJA  ANTINA

Obilježavanje 32. obljetnice stradanja Antina započelo je svetom misom u crkvi sv. Antuna nakon čega je uslijedilo polaganje vijenaca kod spomen obilježja za sve poginule mještane Antina.

- Svečano smo obilježili prisjećanje na poginule i nestale mještane. Antin je pao dan nakon Korođa. U Antinu je specifično to što je preko 100 osoba ostalo nakon okupacije i doslovce preko noći su nestajali. U Antinu su ukupno 42 stradala mještana od kojih se još 13 vode kao nestale osobe. Obilježavanje 32. obljetnice Antina završilo je prigodnim domjenkom u lovačkom domu gdje su izložene ratne fotografije stradanja Antina tijekom Domovinskog rata. Autor izložbe je Antun Klinčec koji je uspio prikupiti fotografije poginulih i nestalih mještana, predmeta i objekata koji su stradali za vrijeme Domovinskog rata – naglasio je Adžić.

(Ponedjeljak, 02 Listopad 2023 15:03)
Započeo projekt sadnje drveća dronom

Danas je u Vukovaru započeo jedan od projekata pošumljavanja, no na specifičan način - bespilotnim letjelicama koje ispuštaju tzv. seed bombs, samoklijajuće paketiće sjemena drveta. Sadnja dronovima provodi se na teško dostupnim, degradiranim i zapuštenim područjima, a radi brze i jednostavne obnove šumskih ekosustava - izvijestili su iz Grada Vukovara. 

"Projekt O2" provodi tvrtka Magic Forest d.o.o., a u potpunosti financiraju velike tvrtke u svrhu društvenog odgovornog poslovanja.

U suradnji s Gradom Vukovarom danas je pošumljavanje provedeno na području tzv. "potkove", odnosno zelene površine između naselja Lužac i Ulice Priljevo, a tvrtka koja je danas sudjelovala u sadnji je tvrtka Končar.

Na području od 1ha pomoću drona je bačeno 2500 samoklijajućih loptica, a sadnja se nastavila u Park-šumi Adica gdje su se u sadnji hrasta lužnjaka pridružili i Vukovarski leptirići.

U idućem razdoblju nastavlja se organizirana sadnja dronovima, kao i ručna sadnja u Adici, a na kojoj će uz predstavnike Grada Vukovara sudjelovati i vukovarske osnovne škole i udruge.

(Ponedjeljak, 02 Listopad 2023 14:16)
Zajednica Utemeljitelja HDZ-a „dr. Franjo Tuđman“ GO Vukovar pozdravila preuzimanje prvog od 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale F3-R

Zajednica Utemeljitelja HDZ-a „dr. Franjo Tuđman“ GO Vukovar oglasila se priopćenjem za medije povodom preuzimanja u hrvatsko vlasništvo prvog od 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale F3-R u kojem, među ostalim, stoji:

- Kao utemeljitelji Hrvatske demokratske zajednice herojskog Grada Vukovara radujemo se značajnom podizanju Hrvatske obrambene sposobnosti kojom će se doprinijeti sigurnosti i obrani naše države ali i NATO-a i Europske unije. Vidimo Hrvatsku i vidimo kontekst i znamo što za Hrvatsku znači nepovratan proces jačanja naše obrambene sposobnosti. Kao Vukovarski utemeljitelji čestitamo Hrvatskoj Vladi, Andreju Plenkoviću i Ministarstvu obrane na formalnom preuzimanju u hrvatsko vlasništvo prvog od 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale F3-R. U tome vidimo jamstvo naše suverenosti u zračnom prostoru i puni smisao politike modernog hrvatskog suvereniteta koja nema kompleksa i koja ne sumnja u vlastite sposobnosti. To što je Vlada HDZ-a napravila kako bi se unaprijedila zaštita i nadzor zračnog prostora i podigla ukupna borbena moć HV-a najvažniji je iskorak još od Domovinskog rata. Mi koji smo u Domovinskom ratu sudjelovali itekako smo svjesni što to znači i što bi značilo da smo takvu borbenu sposobnost imali devedesetih. Posebno Vukovarci. I dok čestitamo Hrvatskoj vladi na ispravnoj odluci važnoj za hrvatsku sigurnost, žalimo što tu radost sa nama, ali ni sa svojim članstvom ne dijeli vodstvo Domovinskog pokreta – stoji u priopćenju za medije kojeg potpisuje predsjednik Zajednice Utemeljitelja HDZ-a „dr. Franjo Tuđman“ GO Vukovar Josip Majerski.

(Ponedjeljak, 02 Listopad 2023 13:43)
Međunarodni dan starijih osoba obilježen akcijom u Borovu naselju

Povodom Međunarodnoga dana starijih osoba koji se obilježava 1.listopada, danas je u perivoju Miše Barne u Borovu naselju, a u organizaciji Udruge žena Vukovar, održana tradicionalna akcija mjerenja tlaka i šećera u krvi za naše starije sugrađane.

(Ponedjeljak, 02 Listopad 2023 13:39)
Izložba fotografija u Vukovarskom vodotornju

Na stubištu i u memorijalnoj sobi Vukovarskoga vodotornja postavljena je izložba 11 fotografija Proširena stvarnost vukovARskog Vodotornja.

(Ponedjeljak, 02 Listopad 2023 13:04)
Tijekom vikenda 14 prometnih nesreća

Iz PU vukovarsko-srijemske izvijestili su kako se tijekom vikenda dogodilo 14 prometnih nesreća, osam s materijalnom štetom, pet s ozlijeđenim osobama i jedna prometna nesreća sa smrtno stradalom osobom.

U petak, 29. rujna oko 12,20 sati u Otoku, na parkiralištu 67-godišnji vozač osobnog automobila neopreznom vožnjom unatrag udario je u 56-godišnju pješakinju koja je zadobila lake tjelesne ozljede. Istoga dana oko 20,40 sati na državnoj cesti DC55 kod Gradišta 56-godišnji vozač osobnog automobila pod utjecajem alkohola 1,48 g/kg u prometnoj nesreći zadobio je lake tjelesne ozljede. 

U subotu, 30. rujna oko 03,10 sati na županijskoj cesti Žc4170 između Gradišta i Županje 30-godišnji vozač osobnog automobila pod utjecajem alkohola 1,51 g/kg uslijed neprilagođene brzine kretanja vozila u zavoju je sletio s kolnika pri čemu je zadobio lake tjelesne ozljede.

U subotu, 30. rujna oko 05,50 sati u Privlaci, 24-godišnji vozač osobnog automobila u prometnoj nesreći smrtno stradao. 

U nedjelju, 1. listopada oko 19,20 sati Vinkovcima, 63-godišnji vozač mopeda u kretanju prešao je na lijevu prometnu traku gdje je došlo do udara u vozilo iz suprotnog smjera pri čemu je zadobio lake tjelesne ozljede.

Također u nedjelju oko 19,20 sati u Trpinji, 56-godišnji vozač osobnog automobila pod utjecajem alkohola 2,1 g/kg oduzeo je prednost prolaska drugom osobnom automobilu na raskrižju u kojem dva putnika nisu koristila sigurnosni pojas i zadobila su lake tjelesne ozljede.

- Ističemo da od 7 ozlijeđenih osoba 4 nisu koristile sigurnosni pojas za vrijeme vožnje - stoji u priopćenju PU vukovarsko-srijemske. 

Policijski službenici su zatekli 9 vozača s prisutnošću alkohola u organizmu. Najveća koncentracija, 3,44 g/kg zabilježena je kod 42-godišnje vozačice bicikla u Vinkovcima. Smještanje u posebne prostorije do prestanka djelovanja opojnog sredstva određeno je za jednog vozača.

Stacionarne kamere zabilježile su 14 prekršaja nedopuštene brzine kretanja vozila.

(Ponedjeljak, 02 Listopad 2023 12:20)
Odana počast pukovniku Petru Kačiću

Polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća podno spomen obilježja na Sajmištu odana je počast pukovniku Petru Kačiću, jednom od poginulih zapovjednika obrane Sajmišta - izvijestili su iz Grada Vukovara. 

Počast su odali pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport i branitelje Darko Dimić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Kristina Bilić te član Savjeta za branitelje gradonačelnika Grada Vukovara Zvonimir Kološnjaj.

Pukovnik Petar Kačić rođen je 16. listopada 1947. godine, a poginuo je na Sajmištu 2. listopada 1991. godine. Bio je jedan od brojnih heroja Vukovara od velikosrpske agresije u Domovinskom ratu. Nažalost, pogibijom pukovnika Petra Kačića tragedija za obitelj Kačić ne završava. Sin pukovnika Kačića, Igor, ubijen je 20. studenog na Ovčari s još 200 civila, ranjenika i osoblja vukovarske bolnice.

Neka im je vječna hvala i slava.

(Ponedjeljak, 02 Listopad 2023 11:14)

Radio kroz povijest

Radio je svoj studio u početku imao u Grand hotelu Radio je svoj studio u početku imao u Grand hotelu

Radio Vukovar je osnovan  8. ožujka 1957. godine kao prva radijska postaja u Hrvatskoj izvan sustava Radio Zagreba (današnjeg HRT-a) pri čijem osnutku Radio Zagreb, kao središnja radiodifuzna ustanova u Hrvatskoj, nije imao nikakva udjela, i koja nikada nije niti ušla u njegov sustav, premda je Radio Zagreb bio matična republička radijska postaja. Pod imenom Hrvatski radio Vukovar djeluje od 4. svibnja 1991.

Osnivač radija bila je Općinska konferencija Radnoga naroda Vukovar, a taj do tada neuobičajeni način osnivanja radijske postaje bio je presedan. Uslijedilo je osnivanje i nekih drugih radijskih postaja u Hrvatskoj poput onih u Vinkovcima, Petrinji, Kninu i Karlovcu.

U početku je Radio Vukovar emitirao program četiri sata dnevno, a samo nekoliko godina kasnije u sustavu radija osnovane su i Vukovarske novine. Radio je imao važnu informativnu i kulturnu ulogu u vukovarskoj svakodnevici, te je iz godine u godinu postajao sve veći i omiljeniji.

Prepoznatljivost vukovarskog radija na razini Hrvatske dobila je na značenju u godinama osamostaljenja Hrvatske. Tako je 4. svibnja 1991. radio dobio ime Hrvatski radio Vukovar. Radijski program je ubrzo iz uobičajenog postao ratni te je imao isključivu funkciju emitiranja pravodobnih informacija o mogućem napadu. Živote su izgubili Siniša Glavašević, Vladimir Levar, Stjepan Penić, Branimir Polovina i Zdenko Purgar. Posljednji glas legendarnoga radija čuo se 18. studenog 1991.

U progonstvu Hrvatski radio Vukovar prvi se puta u eteru ponovo oglasio 7. rujna 1992. iz prostorija Radio postaje Vinkovci emitirajući sat vremena programa dnevno. Iz vlastitog studija u progonstvu počeo je emitirati 7. ožujka 1994. u prostorijama vinkovačkog "Vintexa", a kasnije i iz "Graditelja".

Hrvatski radio Vukovar posljednji je otišao iz okupiranog grada 1991. i prvi se vratio kući 23. prosinca 1997. Toga dana na 11. katu vukovarskog Hotela za samce iz vlastitog studija upućen je radijski pozdrav iz slobodnog Vukovara. Povratkom u grad radio je opet dobio na važnosti jer je postao glavni izvor informacija povratnicima, a uz informiranje udahnuo je i život novom, današnjem Vukovaru.

Postupno je program postajao sve kvalitetniji i započelo je emitiranje cjelodnevnog programa. Hrvatski radio Vukovar postao je najslušaniji radio u Vukovarsko-srijemskoj županiji i među najslušanijim radio postajama Hrvatske. Emitirajući program putem interneta radio je postao prepoznatljiv i rado slušan među iseljenicima diljem svijeta.

Od 15. rujna 2004. godine Hrvatski radio Vukovar djeluje iz vlastitih prostorija u središtu grada, a novinarskom i tehničkom ekipom pokriva cijelu Vukovarsko-srijemsku županiju.

Radio danas ima informativnu i zabavno-glazbenu redakciju, a uz to je i izdavač Vukovarskih novina. Program emitira 24 sata dnevno, a djeluje i u sustavu mreže Media servisa kao jedan od njegovih osnivača. Slušanost radija danas dnevno doseže oko sto tisuća slušatelja što ga čini jednim od najslušanijih lokalnih radija u Hrvatskoj, ispred njega su po slušanosti jedino radijske postaje s nacionalnom ili regionalnom koncesijom.

Hrvatski radio Vukovar danas program emitira na glavnoj frekvenciji 107,2 MHz, a u pojedinim dijelovima Vukovarsko-srijemske županije i na frekvencijama 104,1 i 95,4 MHz.

Poveži se s nama

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija