NAJNOVIJE
Podignuta optužnica protiv trojice okrivljenika zbog ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika

Zbog sumnje da su, u rujnu 1991. u Baranji zlostavljali trojicu zarobljenih pripadnika Zbora narodne garde, od kojih su jednog usmrtili, osječko Županijsko državno odvjetništvo podiglo je optužnicu protiv trojice pripadnika srpskih paravojnih postrojbi, izvijestilo je  tužiteljstvo u četvrtak.

Okrivljenike terete da su 3. rujna 1991., u baranjskom mjestu Bilju, kao pripadnici Teritorijalne obrane mjesta Darda, kazneno djelo počinili zajedno s drugim nepoznatim pripadnicima Teritorijalne obrane nakon zarobljavanja trojice pripadnika biljske satnije Zbora narodne garde, tada starih 38, 32 i 42. godine.

Istragom je utvrđena sumnja kako su ih prisilili da skinu odjeću te ih u improviziranom špaliru udarali nogama i puškama po glavi i cijelom tijelu, nakon čega su pucanjem u glavu usmrtili 38-godišnjeg pripadnika ZNG-a.

Prvookrivljenik i drugookrivljenik su uhićeni u lipnju prošle godine i nalaze se u istražnom zatvoru, dok je trećeokrivljenik u bijegu i nije dostupan državnim tijelima Republike Hrvatske, navodi tužiteljstvo. 

 
(Četvrtak, 29 Veljača 2024 19:59)
U Osječko-baranjskoj županiji "Documenta" dosad evidentirala 2.276 žrtava

Na području Osječko-baranjske županije do sada je evidentirano 2.276  osoba koje su stradale ili nestale od 1991. do 1995., tijekom Domovinskog rata, ali broj nije konačan i podatci će se nastaviti prikupljati, izvijestio je u srijedu Centar za suočavanje s prošlošću "Documenta".

Istraživanje "Ljudski gubitci u Hrvatskoj 1991-1995" dugogodišnji je program "Documente", usmjeren na dokumentiranje sudbine stradalih i nestalih, a provodi se u sklopu kampanje "Pamtimo sve žrtve". Voditelj istraživanja Nikola Mokrović izjavio je na prezentaciji kako se istraživanjem prikupljaju podatci o žrtvama koje su imale prebivalište na području Osječko-baranjske županije ili su stradale u toj županiji. 

Pojasnio je kako popis obuhvaća osobe neovisno o njihovom statusu, bilo da su vojnici, policajci ili civili te neovisno o političkoj pripadnosti, nacionalnosti ili strani za koju su se borili.

- Iako definitivna brojka još uvijek ne postoji za 2.036 osoba definitivno smo utvrdili da se radi o žrtvama rata i djelovanjima koja su uže vezana uz rat, za šest osoba definitivno je utvrđeno da nisu žrtve rata, iako se pojavljuju se na različitim popisima. U istraživanju je objavljen i popis pripadnika Jugoslavenske vojske koji su dolazili iz Srbije i Crne Gore, a sudjelovali su u ratu protiv Hrvatsku - pojasnio je Mokrović dodajući kako se na popisu nalazi i 181 osoba, za koje nije moguće definitivno potvrditi da su stradali ili se ne može definitivno potvrditi njihov identitet. Te osobe su se na različitim popisima vodile kao nestale ili stradale. 

Istaknuo je i kako su podatke prikupljali iz terenskih intervjua svojih istraživača, sudske dokumentacije, poput optužnica, zapisnika i presuda, administrativne dokumentacije, koju dobivaju od svjedoka te dosadašnjih dostupnih popisa.

(Četvrtak, 29 Veljača 2024 15:04)
Iz Vukovarsko srijemske županije pozivaju poljoprivrednike na ispunjavanje upitnika na temu poticajnih mjera

Iz Vukovarsko-srijemske županije u četvrtak su pozvali poljoprivrednike na ispunjavanje upitnika na temu poticajnih mjera.

(Četvrtak, 29 Veljača 2024 15:00)
U napadu na maloljetnike i jednog 18-godišnjaka u Vinkovcima sudjelovalo pet osoba, svi su predani pritvorskom nadzorniku

Policijski službenici Policijske uprave vukovarsko-srijemske su, provedenim izvidima i kriminalističkim istraživanjem, utvrdili identitet  pet osoba koje su 23. veljače u Vinkovcima fizički napale tri maloljetnika i jednog punoljetnika, priopćeno je iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske.

(Četvrtak, 29 Veljača 2024 14:58)
U lipnju se očekuje početak rada osječke Hitne helikopterske medicinske službe

Početak rada osječke Hitne helikopterske medicinske službe, koja će zbrinjavati hitne i životno ugrožene pacijente s područja pet slavonskih županija, očekuje se u lipnju, izvijestio je u četvrtak osječko-baranjski Zavod za hitnu medicinu, a prenosi HINA.

(Četvrtak, 29 Veljača 2024 14:16)
U ožujku kreće nacionalna kampanja osvještavanja online nasilja nad ženama

Udruga B.a.b.e. - Budi aktivna. Budi emancipiran., u partnerstvu s Agencijom za elektroničke medije, provodi projekt Surf and Sound 2.0, odnosno nastavlja aktivnosti na smanjenju pojave online nasilja prema ženama u društvu.

(Četvrtak, 29 Veljača 2024 14:04)
U Osijeku održan okrugli stol o civilnoj zaštiti i novim tehnologijama

U Osijeku je povodom obilježavanja Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite u RH, u organizaciji Ravnateljstva civilne zaštite i Osječko baranjska županija  održan okrugli stol na temu "Civilna zaštita i nove tehnologije - nove sposobnosti". Nazočili su, uz predstavnike organizatora i operativnih snaga civilne zaštite, predstavnici akademske zajednice, državnih institucija, općina i gradova te tvrtki s područja Osječko-baranjske županije. 

(Četvrtak, 29 Veljača 2024 13:59)
Greška
  • JUser: :_load: Nije moguće učitavanje korisnika sa ID: 111

Filmovi "Majka" i "Kuća od iverja" pobjednici 17. Vukovar film festivala

  • Nedjelja, Kol 27 2023
  • Piše: 
Filmovi "Majka" i "Kuća od iverja" pobjednici 17. Vukovar film festivala Foto: Hrv/Žana Kunji

Glamurozan, spektakularan i rekordno posjećen ovogodišnji Vukovar film festival priveden je svome kraju, a na svečanom zatvaranju proglašeni su ovogodišnji laureati i dobitnici nagrade Zlatni šlep. Riječ je o igranom filmu, bugarskoj drami "Majka" i ukrajinskom dokumentarnom filmu "Kuća od iverja" koji su osvojili najviše ocjene stručnog žirija koji su ove godine činili glumica Sandra Lončarić, kompozitor Dalibor Grubačević i redatelj Eduard Galić.

Lončarić je objasnila kako je izbor bio težak i velik, a selekcija filmova bila je, prema njezinim riječima, fenomenalna.
- Kako sam naglasila i na otvorenju, vodila sam se time da me film dotakne emotivno, da iz njega izvučem pouku. Film, osim zabave, ima ulogu buđenja, da nas potakne da razmišljamo o tome kako biti bolji čovjek, kako pomoći drugome i kako maknuti fokus samo sa svojih potreba. Oba nagrađena filma radila su se o maloj nezaštićenoj dječici. To je jako važna poruka, budući da često govorimo o ratovima, mržnji, nasilju. Imam osjećaj da malo govorimo o dječici, našoj budućnosti. Ovi filmovi progovorili su upravo o tome - rekla je Lončarić.

 vff zatvaranje 3

SNAŽNA PORUKA

U kategoriji igrani film pobjedu je odnijela bugarska drama "Majka" redateljice Sophie Zornitse snimljena u hrvatskoj koprodukciji. Djelo je inspirirano nevjerojatnom istinitom pričom o Eleni, kazališnoj redateljici koja s 32 godine saznaje da ne može začeti te uskoro odlazi u Keniju kako bi tamo razvila uspješan kazališni program za siročad dajući time djeci nadu u bolje sutra. Ime filma u potpunosti redefinira značenje te riječi te pruža emociju zbog koje su već osvojene brojne nagrade na drugim festivalima. Na dodjeli nagrada nazočila je i Irena Marković, hrvatska koproducentica filma te glavne glumice Daria Simeonova i Daria Dimitrova. Mušku glavnu ulogu igrao je hrvatski glumac Leon Lučev. Film je prikazan u subotu 26. kolovoza u Hrvatskom domu Vukovar, a bio je, nakon "Čarobne frule" s otvorenja, najposjećenija projekcija.

Hrvatska koproducentica Irena Marković izrazila je sreću i zadovoljstvo osvojenom nagradom, ali i naglasila kako je već samo sudjelovanje bilo veliki uspjeh.
- Neizmjerno smo sretni. Biti u Vukovaru i dobiti nagradu nezaboravna su iskustva. Ovakvi festivali su važni za promociju filma, to je jedino mjesto gdje film može dobiti potvrdu i priznanje za trud i sve ono što stoji iza same proizvodnje i produkcije filma. Kad se film lansira na festivalima postaje vidljiv publici, a publika je ono zbog čega ih radimo - rekla je Marković te istaknula kako su vukovarski gledatelji bili zaista predivni.

 VFF ZATVARANJE 2

FILMOVI O KOJIMA SE PRIČA

Glumica iz nagrađenog filma Daria Simeonova istaknula je kako je vrlo zahvalna na pozivu u Vukovar, ali i nagradi. U naš grad došla je po prvi puta.
- Film je u hrvatskoj koprodukciji stoga je nagrada još posebnija. Vukovar je prekrasan i ugodan grad, festival je odlično organiziran. Filmski festivali su vrlo važni jer pokazuju publici da postoje i drugi filmovi osim hollywoodskih blockbustera. Filmovi europske kinematografije imaju puno snažnije poruke od ostalih - rekla je Simeonova te dodala kako je velika posjećenost dobar znak da ljudi to i prepoznaju.

Dokumentarni film "Kuća od iverja" redatelja Simona Lerenga Wilmonta djelo je koje donosi priču o djecu u specijalnom sirotištu Lysychansku u istočnoj Ukrajini u kojem grupa socijalnih radnika brine o djeci koja su privremeno odvojena od roditelja i čekaju odluke o skrbništvu. Dirljiva humanistička priča osvojila je srca žirija te ih također dirnula porukom koju nosi.

Umjetnički direktor festivala Daniel Rafaelić istaknuo je kako su filmovi bili drugačiji, posebni te su pomaknuli neke granice.
- Izabrali smo filmove o kojima cijeli grad priča, o kojima se debatira na jutarnjim kavama, mislim da je festival postigao ono što smo zacrtali - komentirao je te dodao kako se rijetko viđa toliko duboko dirnut žiri.
- Članovi žirija bili su doslovno u suzama i jednoglasno su se fokusirali na ova dva nagrađena filma. Debatiranje je trajalo kratko i to je pokazatelj koliko su filmovi bili odlični. Oduševljen sam - zaključio je Rafaelić te naglasio kako će se iduće godine pojačati žanr, ali i napraviti crossover između filma i gameinga koji je vrlo jak u Slavoniji.

TRAŽILA SE STOLICA VIŠE

Na svečanom zatvaranju festivala i dodjeli nagrada nazočili su brojni gosti, organizatori, predstavnici lokalne vlasti te redateljica Ivana Guberina, moldavski glumac Marin Cumatrenco te voditeljica Karmela Vukov Colić. Zadovoljstvo cjelokupnom organizacijom izrazio je direktor festivala Darko Puharić.
- Puno nam je srce. Ne skrivamo zadovoljstvo. Projekcije su bile toliko posjećene da smo ostali iznenađeni, sve je bilo puno. Postigli smo zacrtano, duh zajedništva i festivala je ostvaren - naglasio je te dodao kako će i dalje nastaviti sa stavljanjem žanrova u fokus.
- Vratili smo žanrove i to nam je cilj za dalje. Možemo najaviti za sljedeću godinu pripreme ozbiljnijeg i dužeg festivala. Vidimo se na 18. Vukovar film festivalu - istaknuo je s ponosom Puharić.

Zahvale organizatorima uputio je i zamjenik vukovarskog gradonačelnika Filip Sušac te je istaknuo kako je ponosan što je naš grad u četiri dana postao filmsko središte u Republici Hrvatskoj.
- Za svaku projekciju tražilo se mjesto više, ispunjena su sva naša očekivanja. Povratna informacija iz svih dijelova zemlje je da iz Vukovara dolazi jedna pozitivna priča i to je upravo cilj festivala - istaknuo je Sušac te dodao kako je ovo još jedna od manifestacija koja uvelike doprinosi turizmu našega grada, ali i okolnih mjesta.

OPTIMISTIČNE NAJAVE ZA IDUĆU GODINU

Ovogodišnji festival zatvoren je projekcijom francuskog kino hita "Jeanne du Barry" s Johnnyem Deppom u glavnoj ulozi kojeg je do sada pogledalo više od 750.000 ljudi. Ujedno, to je i prvi film u kojemu je Depp nakon tri godine tumačio glavnu ulogu. Žensku ulogu ostvarila je Maiwenn koja ga je i režirala, a na zadnjoj projekciji festivala bila su popunjena sva mjesta.

U ova četiri dana na kino platnima publika je imala prilike pogledati brojne igrane i dokumentarne filmove, ali animirane klasike u sklopu prvog Dječjeg Vukovar film festivala. Broj posjetitelja bio je rekordan, a za iduću godinu organizatori najavljuju duži, sadržajniji i još spektakularniji festival s novim ostvarenjima sedme umjetnosti.

Pročitano 533 puta
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
Objavljeno u Vijesti dana

FACEBOOK KOMENTARI

Poveži se s nama

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija