U dvorani Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima u petak 13. ožujka u 20 sati počinje predavanje o spajanju čovjeka i stroja.
Pametni uređaji koje stalno nosimo uz sebe i razni umjetni usadci, jesu li to sve koraci prema onome što popularna kultura naziva kiborg?
Na ovo će pitanje pokušati odgovoriti Stjepan Štivić, asistent istraživač s Teološkoga fakulteta u Ljubljani. Govorit će o tome kako se razvijala ideja kiborga, spoja čovjeka i stroja.
Naziv je nastao još šezdesetih godina prošlog stoljeća u području astronautike, a zatim je preko stripova, filmova i znanstvene fantastike postao dijelom popularne kulture.
Štivić kaže da je cilj predavanja predstaviti područje koje se bavu utjecajem suvremene tehnologije na čovjeka, odnosno spajanjem umjetnih sustava na ljudsko tijelo. Time se već bavi tvrtka Neuralink u vlasništvu Elona Muska.
Štivić govori i o robotizaciji koja je odavno počela.