Grad Vukovar potpisao je ugovor s Ministarstvom znanosti i obrazovanja za proširenje, rekonstrukciju i nadogradnju Osnovne škole Dragutina Tadijanovića. Projekt, vrijedan nešto više od 2,5 milijuna eura, jedan je od ključnih koraka prema uvođenju jednosmjenske nastave u sve osnovne škole na području grada. Grad Vukovar kao prijavitelj sufinancirat će projekt s oko 344 tisuće eura. Potporu u realizaciji projekta pružila je Vukovarska razvojna agencija - VURA, a cijeli proces odvijao se u uskoj suradnji s ravnateljstvom škole. Uskoro se očekuje pokretanje postupka javne nabave, nakon čega kreću konkretni radovi.
Završetak radova planiran pred šk.g.2026./2027.
- Cilj je osigurati uvjete za jednosmjensku nastavu, što će donijeti brojne prednosti i za učenike i za roditelje - istaknuo je na konferenciji za medije ovim povodom vukovarski gradonačelnik Marijan Pavliček, naglašavajući da je jednosmjenska nastava posebno važna za roditelje koji rade u jednoj smjeni, ali i za same učenike, jer omogućuje kvalitetniju organizaciju nastave i bolje obrazovne rezultate. Realizacija projekta planirana je do početka školske godine 2026./2027., kada bi učenici trebali krenuti u novouređenu školu.
- Uz ovaj projekt, Grad Vukovar istovremeno provodi i druge značajne investicije u obrazovni sustav. U tijeku su radovi na energetskoj obnovi Osnovne škole Blage Zadre u Borovu naselju, pri kraju je postupak javne nabave za proširenje i rekonstrukciju Osnovne škole Mitnica, a tehnička dokumentacija za Osnovnu školu Siniše Glavaševića je u završnoj fazi.
Cilj nam je da do kraja ovog mandata sve osnovne škole u Vukovaru budu spremne za jednosmjensku nastavu. To je ulaganje u budućnost grada i našu djecu - istaknuo je Pavliček.
Simbolični crveni tepih na ulazu
Ravnateljica škole Lidija Miletić istaknula je zadovoljstvo i ponos činjenicom da će škola proširiti svoje kapacitete.
- Riječ je o značajnom projektu kojim će se omogućiti rad u jednoj smjeni te uvođenje cjelodnevne nastave, čime će se osigurati kvalitetniji uvjeti za učenike i učitelje. Svaki dan koji nas približava realizaciji ovog projekta, dan je kojim se približavamo boljoj i kvalitetnijoj nastavi – rekla je Miletić, uputivši posebnu zahvalu tvrtkama koje su odradile idejno rješenje i glavni projekt, ističući kako su svoj posao odradili izuzetno profesionalno te da će škola nakon proširenja biti ne samo funkcionalnija, već i arhitektonski dojmljivija, posebno u kontekstu urbanističkog oplemenjivanja zapadnog dijela grada u kojem se ova škola nalazi.
- Škola nije samo mjesto učenja, već i prostor u kojem djeca provode veliki dio svoga djetinjstva. Ona mora biti ugodna, funkcionalna i prilagođena svim potrebama učenika. Vjerujem da ćemo to ovim projektom i ostvariti – naglasila je.
U sklopu proširenja, škola će dobiti nove učionice i garderobe, sanitarne čvorove, višenamjenski prostor dnevnog boravka za učenike i posebno prilagođen prostor za učenike s teškoćama u razvoju. Sam ulaz u školu dobit će i dodatni sadržaj – simboličan crveni tepih koji označava ulazak u svijet znanja.
Zahvalila je i Vukovarskoj razvojnoj agenciji (VURA) kao i Gradu Vukovaru koji je posljednje dvije godine aktivno uključen u projekt. Posebnu zahvalnost uputila je i gradskom upravnom odjelu za obrazovanje, kao i gradskim službama koje su brzo reagirale na zahtjev za izgradnju nove prilazne staze prema školi iz pravca Ulice Alojzija Stepinca. Ta staza će, kako se očekuje, biti završena početkom nove školske godine te znatno pridonijeti sigurnosti učenika pri dolasku i odlasku iz škole.
14 učenika po učionici
Kako se moglo čuti na konferenciji za medije, trenutni prostorni kapaciteti škole nisu dostatni za izvođenje nastave u jednoj smjeni, što onemogućava punu implementaciju reformskih obrazovnih modela. Ovim projektom, koji se provodi uz administrativnu podršku VURA-e, planirana je dogradnja osam novih učionica (kapaciteta 14 po učeniku), blagovaonice, kuhinje i pratećih sadržaja. Time će se osigurati kvalitetniji uvjeti za učenje, rad i boravak učenika, kao i ravnomjeran pristup obrazovanju svim učenicima, bez obzira na jezik i pismo na kojem se nastava odvija. Škola je predviđena za ukupno 19 razrednih odjela, i to 12 na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu te sedam na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
Zahvaljujući ovom ulaganju, OŠ Dragutina Tadijanovića bit će spremna za organizaciju nastave u jednoj smjeni već od školske godine 2026./2027., s mogućnošću uvođenja produženog boravka, pripreme toplih obroka za sve učenike i provođenja brojnih izvannastavnih aktivnosti.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.530.124,37 eura s PDV-om, od čega 2.185.835,33 eura čine bespovratna sredstva, dok 344.289,04 eura osigurava prijavitelj iz vlastitih sredstava.
Konferenciji za medije nazočili su i zamjenik gradonačelnika Vukovara Filip Sušac, privremeni pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport i branitelje Josip Paloš i direktor VURA-e Darijan Zeko.