Hrvatski radio Vukovar  107,2 / 104,1 / 95,4 FM | Kontakt Marketing
Close

Potvrđena pojava afričke svinjske kuge u Općini Jagodnjak

VijestiAutor: Sandra Grgić
Potvrđena pojava afričke svinjske kuge u Općini Jagodnjak
Foto: Ministarstvo poljoprivrede
HRV-Tko-rano-rani?

Dana 10. srpnja 2025. godine, na objektu s držanim svinjama u naselju Jagodnjak, Općini Jagodnjak u Osječko-baranjskoj županiji, potvrđena je pojava afričke svinjske kuge, a samo dan poslije 11. srpnja 2025. godine na objektu s držanim svinjama u naselju Bolman, Općini Jagodnjak, potvrđena je i druga pojava afričke svinjske kuge u Osječko-baranjskoj županiji - izvijestili su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. 

Objekti su odmah po zaprimljenoj sumnji stavljeni pod službeni nadzor od strane veterinarske inspekcije Državnog inspektorata, a u tijeku je i provedba mjera sukladno Delegiranoj uredbi (EU) 2020/687 s ciljem kontrole i sprječavanja daljnjeg širenja uzročnika bolesti - usmrćivanje svih svinja na objektu, neškodljivo uklanjanje lešina te potencijalno kontaminiranih proizvoda, preliminarno čišćenje i dezinfekcija i druge mjere.

Rješenjem Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva određene su zona zaštita i zona nadziranja, a iste čine naselja i općine u krugu od tri i deset km od zahvaćenog objekta. Na svim objektima koji drže svinje, a nalaze se u određenim zonama, provodit će se daljnje aktivnosti, čiji je cilj rano otkrivanje odnosno sprječavanje širenja ove ekonomski značajne, osobito opasne bolesti.
U periodu od 2. srpnja 2025. godine do danas potvrđeno je ukupno sedam izbijanja afričke svinjske kuge, od čega je pet izbijanja utvrđeno u Vukovarsko- srijemskoj, a dva u Osječko- baranjskoj županiji.
Posljednje prethodno izbijanje bolesti u Osječko- baranjskoj županiji zabilježeno je 29. studenoga 2023. u naselju Vrbica, Općini Semeljci. Dodatno, cirkulacija virusa afričke svinjske kuge kontinuirano je prisutna i u populaciji divljih svinja na području lovišta spačvanskog bazena u Vukovarsko- srijemskoj županiji.
 
Slijedom navedenog, uzimajući u obzir trenutnu epidemiološku situaciju na području naše zemlje te zemalja u susjedstvu kao i „sezonski“ karakter virusa Ministarstvo ponovno ističe važnost žurne prijave veterinaru bilo kakve promjene u ponašanju, kliničkih znakova bolesti i/ili uginuća.  Uz navedeno, dužnost subjekata je kontinuirano pratiti zdravstveno stanje svojih životinja te primjenjivati visoku razinu biosigurnosnih mjera. 
Tijekom epidemije afričke svinjske kuge, koja je tijekom 2023. godine zahvatila brojne objekte sa svinjama na istočnom području naše zemlje, ustanovljeno je tzv. „antropogeno“ širenje virusa, što znači da je važan uzrok širenja bolesti bio ljudski faktor i njegove aktivnosti. Primjena i kontinuirano održavanje dobre biosigurnosti prva je linija obrane kojom umanjujemo rizik od pojave bolesti.
Opće mjere biosigurnosti za objekte na kojima se drže svinje, u odnosu na brojno stanje svinja na objektima, propisane su člankom 14. Naredbe o provedbi i financiranju mjera sprječavanja, kontrole i nadziranja bolesti životinja na području Republike Hrvatske.
Zbog izbijanja afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj, na svim objektima na kojima se drže svinje na cijelom području Republike Hrvatske obavezno se provode i dodatne mjere biosigurnosti koje su propisane Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj. 
 
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva - Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane - osigurala je dežurnu mobilnu liniju izvan radnog vremena: 099/4392-507. Dodatne informacije dostupne su i putem e-mail adrese: veterinarstvo@mps.hr.

Podijeli članak:

Povezani članci

Najčitanije

Nema sadržaja

Došlo je do problema prilikom učitavanja sadržaja.

Prethodno Sljedeći
Copyright 2025 by Hrvatski radio Vukovar | Powered by eNewsCMS | X-media - izrada web stranica i portala
Povrtak na vrh