U Ogranku Borovo naselje Gradske knjižnice Vukovar održana je promocija knjige "Dovoljno dobra" autorice Valentine Sumpor.
U svijetu u kojem nam se svakodnevno serviraju brza rješenja za mršavljenje, ravan trbuh i besprijekoran ten, naučiti biti sama sebi “dovoljno dobrom“ postaje pravi izazov. Upravo o tome u svojoj knjizi govori Valentina, fitness trenerica, autorica i ekonomistica koja se od djetinjstva nosila s nametnutim standardima industrije ljepote, ali i danas sveprisutnog fitness i wellness svijeta. Sumpor je na predstavljanju istaknula kako je knjiga zapravo o odrastanju i svemu onome što jedna djevojčica prođe na putu do zrelosti.
- Sve se suočavamo s imperativima društva koje nas oblikuje od prvog dana rođenja. Nikada nismo dovoljno dobre da bismo bile “dovoljno dobre“, uvijek moramo biti nešto više i stalno se prilagođavati. Ja sam to osobno osjetila, i u ovoj sam knjizi opisala svoj put i sve ono što sam pritom naučila. Sve sam pretočila u knjigu kako bih možda nekome pomogla, osobito prikazujući vlastite greške koje sam činila - rekla je Sumpor.
Valentina čitateljicama kroz vlastita iskustva poručuje kako je zdravlje, fizičko i mentalno, najvažnije.
- Najveće greške koje sam radila bile su to što nisam slušala sebe, svoje osjećaje i svoje tijelo. Smatrala sam da drugi znaju bolje od mene - rekla je Sumpor, dodavši kako je put do spoznaje da treba slušati sebe bio dug i trnovit.
- Potrebna je hrabrost da se postane dovoljno dobra, jer nas svijet - i sva živa poduzeća, firme i profiteri, kozmetičke i farmaceutske tvrtke uče da bez njihovih proizvoda nismo dovoljno dobre. Dovoljno dobre postanemo tek kada shvatimo da smo više od konfekcijskog broja, oblika tijela i bilo koje kreme ili seruma protiv bora – ispričala je.
Knjiga otkriva njezinu borbu s prejedanjem, restrikcijama, iscrpljivanjem tijela, iskrivljenom slikom o sebi.