U organizaciji Svjetske zdravstvene organizacije i Medicinskog fakulteta Osijek te uz suorganizaciju Kliničkog bolničkog centra Osijek u Osijeku je otvorena trodnevna međunarodna edukacija "Quality Rights". Svjetska zdravstvena organizacija po prvi puta u Osijeku organizira ovakvu edukaciju za 50 stručnjaka iz zdravstvenog, visokoobrazovnog, socijalnog i nevladinog sektora, a kako je rečeno događaj predstavlja važan korak u transformaciji usluga mentalnog zdravlja kroz pristup temeljen na ljudskim pravima. U edukaciji sudjeluju eminentni edukatori iz Danske, Ukrajine, Francuske, Italije, Hrvatske i drugih europskih zemalja.
"Quality Rights" program osmišljen je kako bi osnažio sudionike znanjem i vještinama potrebnim za promicanje dostojanstva, jednakosti i uključivosti u skrbi o mentalnom zdravlju, a edukacija predstavlja ključan korak u usklađivanju hrvatskog sustava mentalnog zdravlja s međunarodnim standardima ljudskih prava.
Glavni ciljevi obuke uključuju poboljšanje razumijevanja ljudskih prava u okruženjima mentalnog zdravlja, opremanje pružatelja usluga praktičnim alatima za stvaranje inkluzivnih okruženja te osnaživanje pojedinaca s mentalnim zdravstvenim stanjima da aktivno sudjeluju u odlukama koje utječu na njihove živote.
Edukacija je namijenjena širokom spektru sudionika, uključujući zdravstvene djelatnike, stručnjake iz područja mentalnog zdravlja, osobe s iskustvom mentalnih poteškoća, članove obitelji, kreatore politika i druge zainteresirane pojedince.
-Cilj ove inicijative je potaknuti dugoročnu promjenu u pristupu mentalnom zdravlju, usklađujući praksu s Konvencijom UN-a o pravima osoba s invaliditetom i drugim međunarodnim standardima ljudskih prava. Kroz edukaciju i praktičnu primjenu, “Quality Rights” nastoji transformirati sustave skrbi o mentalnom zdravlju prema pristupu koji je više usmjeren na osobu i temelji se na poštivanju ljudskih prava – poručuju organizatori.