NAJNOVIJE
U četvrtak u Starim jankovcima "Rušenje majskog drveta"

U organizaciji Udruge za njegovanje običaja Mađara Stari Jankovci, a pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske i Općine Stari Jankovci, u četvrtak 30. svibnja s početkom u 16 sati započinje manifestacija „Rušenje majskog drveta”.

Rušenje majpana ili majskog drveta tradiocionalan je mađarski običaj isplesavanja i rušenja drveta koje se postavlja početkom, a ruši se krajem mjeseca svibnja. Krošnja majpana ukrašena je raznobojnim trakama i vrpcama.

- Krajem travnja održali smo program u sklopu kojega smo podigli majsko drvo. Naša Udruga za njegovanje običaja Mađara Stari Jankovci tu tradiciju održava više od deset godina. S članovima smo se dogovorili da ćemo 30. svibnja porušiti podignuto majsko drvo, uz prigodan program i uz gostujuće grupe. Pozvali smo u goste plesnu skupinu i orkestar iz Čakovaca, zbor iz Vinkovaca i plesnu skupinu iz Petrovaca. Naša će se udruga toga dana predstaviti dječjom folklornom skupinom, odraslom i zborom - pojasnila je predsjednica Udruge za njegovanje običaja Mađara Stari Jankovci Marita Budim. Nakon prigodnog programa uslijedit će zabava i druženje.

- Nadamo se ugodnoj večeri. Dogovorili smo zabavu uz glazbu i bit će nam drago ukoliko se mještani kako iz Starih Jankovaca tako i iz okolnih mjesta odazovu našoj manifestaciji - pozvala je Budim.

(Utorak, 28 Svibanj 2024 15:38)
Učenici iz Sonte i ove godine posjetili Vukovar

Osnovnu školu Antuna Bauera u utorak su posjetili učenici OŠ „Ivan Goran Kovačić“ iz Sonte u sklopu projekta Kultura i povijest grada Vukovara.

U Vukovar je došlo 30 učenika koji nastavu izvode na hrvatskom jeziku u pratnji svojih učiteljica. Učenici su posjetili Vodotoranj, crkvu sv. Filipa i Jakova, Gradski muzej Vukovar, obišli su središte Vukovara, a sudjelovali su i na radionici „Priča o poznatoj ptici s Vučedola” kustosice Muzeja vučedolske kulture Mirne Šuljug.

Projekt je proveden uz podršku grada Vukovara, a uz Jozu Mihaljeva voditeljica projekta je i Biljana Mihaljev.

(Utorak, 28 Svibanj 2024 15:36)
Vukovar Basket 2024

U organizaciji udruge „Vukovar basket“, na SRC „Lijeva bara“ u Vukovaru, 1. lipnja će se održati treći po redu turnir u 3X3 uličnoj košarci „Vukovar basket vol 3“. Turnir i ove godine ima međunarodni karakter, budući su već sada stigle prijave iz BiH i Srbije, a svi zainteresirani se mogu prijaviti do 30. svibnja na službenoj stranici FIBA-e (play.fiba3x3.com). Nastupiti će 12 ekipa seniora te isto toliko ekipa u U17 uzrastu. Turnir se igra pod okriljem Hrvatskog košarkaškog saveza, pod pokroviteljstvom Grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije, a jedan je od izlučnih za završnicu državnog prvenstva koja se ove godine igra u Ninu (seniori) i Karlovcu (U17). Osim vrhunskih poteza majstora ulične košarke, organizatori su pripremili hranu, piće, DJ-a i nagrade za publiku. Pozivamo vas u subotu 1. lipnja da svojim prisustvom podržite našu sportsko-turističku manifestaciju. Turnir počinje od 14 h (predvidivo do 22 h).

(Utorak, 28 Svibanj 2024 14:54)
Boćarski turnir u povodu Dana državnosti

Boćarski klub Borovo organizira 16. boćarski turnir povodom Dana državnosti na kojemu će nastupiti 8 ekipa. Trurnir počinje 30. svibnja u 9 sati na terenima BK Borovo.

(Utorak, 28 Svibanj 2024 14:52)
Održan 5. Pekar kup u tenisu

Na terenima Teniskog kluba Vinkovci održan je 5. Pekar Cup pod zajedničkim nazivom '' Somuna i igara'' , koji je donio odlično dvodnevno druženje, prikazan je odličan tenis, ali je bilo i dodatnih popratnih sadržaja koji su obogatili ovaj veliki teniski turnir. Ove godine imali smo preko stotinjak tenisačica i tenisača, podijeljeni u četiri kategorije.

U kategoriji mješovitih parova u finalu turnira Marina Deduš i Srđan Vezmar pobijedili su par Katica Pavić i Perica Matić sa 7:6, 7:5. Najbolji muški par čine Kristian Ikić i Stjepan Kvesić koji su u neizvjesnom finalu pobijedili par Mario Ezgeta i Luka Jaman sa 6:7, 6:0, 12:10.

U pojedinčanoj konkurenciji, u kategoriji do 45 godina, prvo mjesto osvojio je Ivan Begić , koji je u finalu pobijedio Alena Spajića sa 6:1, 6:2, dok je u kategoriji preko 45 godina slavio Davor Tomšik koji dobio bez borbe finalni susret protiv Zdenka Spajića.

Prema riječima Domagoja Radića, direktora prodaje tvrtke Pekar, ovdje se radilo o jednoj manifestaciji koja okuplja sve njihove partnere, dobavljače, kupce i djelatnike.

-Svima se njima na neki način pokušavamo zahvaliti za jednu suradnju tijekom ovih godina.Na ovom petom po redu Pekar cupu, bilo je preko 100 tinjak sudonika, međutim u dva dana prošlo je preko 300 ljudi kroz razna druženja izvan teniskog terena, rekao je Radić.

(Utorak, 28 Svibanj 2024 14:49)
Kamp Real Madrida

Hrvatski nogometni klub Mitnica organizator je Kampa Real Madrida koji će se održati od 1. do 5. srpnja 2024. na terenima HNK Mitnica.Kamp Real Madrida

(Utorak, 28 Svibanj 2024 14:46)
Obilježena 33. godišnjica osnutka vinkovačke 109. brigade, prve pričuvne brigade Zbora narodne garde

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća te svetom misom zadušnicom u Vinkovcima je obilježena 33. godišnjica osnutka vinkovačke 109. brigade, prve pričuvne brigade Zbora narodne garde.

(Utorak, 28 Svibanj 2024 14:19)
Greška
  • JUser: :_load: Nije moguće učitavanje korisnika sa ID: 111

Na današnji dan prisjećamo se žrtava Veleprometa i Ovčare

  • Ponedjeljak, Stu 20 2023
  • Piše: 
Na današnji dan prisjećamo se žrtava Veleprometa i Ovčare Foto: HRV/Ž.K.

Nakon sloma herojske obrane Vukovara započeli su progoni, mučenja, logori i ubojstva za brojne stanovnike grada, a na današnji dan prisjećamo se žrtava koncentracijskog logora Velepromet i ubijenih na Ovčari, ali i onih koji od bolnice do Ovčare nisu stigli i njihove sudbine još uvijek nisu poznate. 

U sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovar 1991. danas u 9 sati odat će se počast polaganjem vijenaca na spomen-ploču i minutom šutnje za sve poginule i ubijene na mjestu koncentracijskog logora Velepromet, na adresi Sajmište 132, u organizaciji Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora ogranka grad Vukovara. Nakon toga služit će se sveta misa.

U 10 sati i 30 minuta na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata održat će se prigodni program i molitva kod spomen-obilježja te će prema Ovčari krenuti 16. mimohod „Vi ste naš ponos – mi smo vaša snaga” koji organizira Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata.

U 13 sati kod spomen-obilježja i masovne grobnice „Ovčara” položit će se vijenci te će se održati prigodni program i molitva pod sloganom „Ovčara – vječna rana”.

Obilježavanje će završiti služenjem svete mise za sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civilne žrtve Domovinskog rata, žrtve masovne grobnice Ovčara u Crkvi sv. Filipa i Jakova u 14:30 sati.

U Hrvatskom domu Vukovar s početkom u 17 sati održat će se 19. novinarsko - književni susret "Grad-to ste vi". Susret se utemeljuje kao manifestacija koja će sačuvati uspomenu na novinara, ratnog izvjestitelja i književnika Sinišu Glavaševića te na sve žrtve Domovinskog rata. Organizatori ovog događaja su Gradska knjižnica Vukovar, Hrvatski radio Vukovar i Društvo hrvatskih književnika, dok je suorganizator Javna ustanova u kulturi Hrvatski dom Vukovar. Na susretu će govoriti književnice Ani Galović i Tanja Belobrajdić.

U isto vrijeme odat će se počast u spomen na posljednju predaju u Borovu naselju u spomen-parku poginulim i nestalim zaposlenicima Borova. 

NAJVEĆI ZLOČINI NA TLU EUROPE NAKON DRUGOG SVJETSKOG RATA

Podsjetimo, koncentracijski logor Velepromet bio je jedan od najvećih logora na tlu Europe poslije Drugog svjetskog rata, a u njemu je od 18. do 20. studenoga 1991. godine bilo zatočeno oko 10 tisuća osoba. Najmlađa osoba ubijena na Veleprometu imala je samo 14 godina. Koncentracijski logor Velepromet otvoren je polovicom rujna 1991., a zatvoren u ožujku 1992. godine.

Prije 32. godine dogodio se i najveći zločin na ovim prostorima kada je iz vukovarske bolnice odvedeno 260 ranjenika i civila, a njih 200 je svirepo ubijeno na Ovčari. Preostalih 60 zatočenika odvedenih iz bolnice još uvijek nije pronađeno. Među ubijenima na Ovčari bio je i ratni dragovoljac Francuz Jean-Michel Nicolier te naši kolege urednik i novinar Hrvatskog radija Vukovar Siniša Glavašević te radijski tehničar Branimir Polovina.  Njima u spomen Hrvatski radio Vukovar danas emitira prilagođen program.

Naše novinarske ekipe cijeloga dana su na terenu i pravovremeno će vas informirati. Slušajte program Hrvatskog radija Vukovar, čitajte aktualnosti na portalu Hrv.hr i pratite nas na našim društvenim mrežama.

Pročitano 492 puta
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
Objavljeno u Vijesti dana

FACEBOOK KOMENTARI

Poveži se s nama

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija