U okviru svog kanonskog pohoda, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit mons. Đuro Hranić posjetio je sa svećenicima s područja grada i Sotina Grad Vukovar. Tom ih je prigodom u svome uredu primio gradonačelnik Ivan Penava sa suradnicima, a razgovarali su o brojnim temama, ponajprije važnoj ulozi vukovarskog svećenstva u razvoju grada i kulture.
Mons. Hranić pojasnio je kako se kanonski pohod odvija svakih pet godina kao prigoda za uvid u duhovno i materijalno stanje župnih zajednica te zahvalio predstavnicima Grada na dugogodišnjoj uspješnoj suradnji.
-Crkva i država jesu odvojeni, no suradnja mora postojati jer su naši vjernici građani ove države i grada. Razgovarali smo o dodirnim točkama, o onome što smo radili i onome što je pred nama te ovom prigodom Gradu Vukovaru i gospodinu gradonačelniku sa službama zahvaljujem na pomoći u rješavanju pitanja i poteškoća s kojima smo se susretali. Bilo je tu pitanja otvorenih još od vremena Domovinskog rata do danas, a suradnju moram ocijeniti dobrom. Gradonačelnik Penava zaista poznaje materiju i dogovarali smo se o rješavanju novootvorenih pitanja – rekao je nadbiskup Hranić.
Pohvalio je brigu o sakralnoj baštini, katoličkoj i pravoslavnoj.
-Zaista mi je drago da Grad inicira brigu o kapelicama i križevima krajputašima, to je nešto na čemu moramo nastojati. Isto tako, zajednički nastojimo rješavati građevinske dozvole i imovinsko-pravna pitanja na određenim mjestima, kao što je slučaj s crkvom sv. Josipa Radnika u Borovu naselju te s pastoralnim centrom Župe BDM Kraljice mučenika. Tamo smo odlučili ne graditi novi prostor nego koristiti postojeći uz crkvu. Razgovarali smo o pitanjima pristupnih cesta, dozvola i slično, gdje ćemo, nadam se, zajedno poštujući pravnu proceduru, iznaći rješenja - rekao je mons. Hranić.
Osim navedenog, spomenuo je i nedostatak svećenika u crkvama, problem s kojim se susreće i crkva u Sotinu, župnika imaju, ali ne stanuje ondje, kaže mons. Hranić.
Osvrnu se i na demografsku problematiku naglasivši važnost obitelji i braka.
-Malo je djece i mladih. Kako je rekao kardinal Puljić, ako nemate cvijeća u vrtu, nemate ga gdje ubrati niti za crkvu. Ako nema djece u obiteljima, nema ni dovoljan broj svećeničkih i redovničkih zvanja. To je najveći problem kojega mi najteže možemo riješiti. U svim župama u ovome kraju prosječna starost vjernika raste, svake godine imamo više umrlih negoli krštenih, demografski starimo i izumiremo. No, jedino rješenje je naše osobno obraćenje, otvorenost pred Bogom, a onda i otvorenost za dar života. Moramo se osloboditi sebe, svoje vlastite komotnosti jer to je najveći problem. Radi toga smo zatvoreni za život. Svako dijete zahtjeva puno žrtve, truda i ljubavi, a upravo stoga veliki suradnici su nam bračni parovi otvoreni za dar života. Obitelj je osnovna stanica i kolijevka života, crkve i društva. Zdrava hrvatska, katolička obitelj bila je temelj stoljećima i ta uloga obitelji ništa nije manje važna niti danas. O braku i obitelji moramo govoriti s poštovanjem, jer brak nije preživjela institucija. Svi smo mi svjesni toga da nema svjesnoga i zadovoljnog čovjeka ako mu ne funkcionira brak. Promijeniti bračnog druga nije isto što i promijeniti košulju. To je veliki zemljotres za bračne drugove, a još veći za njihovu djecu. Djeci nije potrebno samo jelo i odijelo, nego klima ljubavi između mame i tate. To daje sigurnost, prihvaćenost, voljenost, zaštitu i ambijent u kojemu dijete stabilno odrasta u izgrađenu osobu. Svi zajedno smo pozvani promicati bračne i obiteljske vrijednosti i graditi ovaj dio naše Domovine – poručio je nadbiskup Hranić.
Gradonačelnik Ivan Penava zahvalio je nadbiskupu Hraniću i svećenstvu na posjetu te izrazio zadovoljstvo dugogodišnjom suradnjom.
- Našu suradnju najbolje opisuje razumijevanje i toplina. Dobar posao smo uspjeli odraditi posljednjih godina. Katolička crkva iznimno je važna za Hrvate, kao što su i ostale vjerske zajednice važne za sve ostale vjernike, pripadnike nacionalnih manjina na području grada Vukovara. Veza crkve i čovjeka počinje krštenjem i traje do smrti, a kroz život je prožeta u svakom dijelu svakodnevice. Drago mi je da smo u prethodnom razdoblju uspjeli uspostaviti Pučku kuhinju te smo tako omogućili potrebitima topli obrok na dnevnoj bazi. Važno je da činimo dobro gdje god možemo. Crkva je zaista dio našeg društvenog i kulturnog života te je naše svećenstvo uključeno u sve prigode i manifestacije. To je vrlo važno, a takvu sliku odašiljemo i na nacionalnoj razini, ali i u inozemstvo, primjerice prijenosom svete mise uoči Božića „Tihe noći“. Zajedništvo i vjera vidljivi su i kroz brojne projekte na kojima sudjelujemo, a sve to moguće je samo uz razumijevanje i otvorenost. Nikada nismo pravili razliku između vjera, trudili smo se dati maksimalan doprinos i drugim vjerama, uvažavajući to da je vjera važna za svakoga čovjeka, ali i tradiciju našega grada. Zahvaljujem nadbiskupu na ispruženoj ruci koju smo osjećali da imamo sve vrijeme. Veselim se budućim izazovima koje ćemo zajednički rješavati - rekao je gradonačelnik Penava dodajući kako su vrata Grada Vukovara nadbiskupu Hraniću i katoličkoj crkvi uvijek širom otvorena.