U organizaciji Udruge vinogradara Baranje Zmajevac, uz podršku brojnih institucija i partnera, Baranja će 29. i 30. svibnja ponovno postati najpoželjnija vinska destinacija kontinentalne Hrvatske. I ove godine održava se Vinatlon, manifestacija koja iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja.
Gabriela Gerštmajer iz organizacije manifestacije Vinatlon istaknula je kako je manifestacija započela već početkom svibnja ocjenjivanjem vina “Šampion Dunava” na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku.
- Svečanost dodjele diploma i proglašenje pobjednika “Šampiona Dunava” održat će se u petak, 29. svibnja. Uz prigodan glazbeni program, posjetitelje očekuje i najduži vinski stol na kojem će moći degustirati sva ocijenjena vina. Dan kasnije, 30. svibnja, slijedi tradicionalna vinska priča u Zmajevcu. Na vinskim cestama predstavit će se 15 lokalnih vinara s područja općine Kneževi Vinogradi, koji će uz vina ponuditi i bogatu eno-gastro ponudu te razne zabavne sadržaje - rekla je Gerštmajer.
Posebnu pozornost i ove godine privlači Bačvatlon – natjecanje u guranju vinskih bačvi. Organizatori ističu kako je riječ o vrlo atraktivnoj i zabavnoj disciplini, a sudionici koji dođu do finala mogu osvojiti čak 12 butelja vina. Prijave su još uvijek otvorene, a ekipe čine dvije osobe.
Iz organizacije naglašavaju kako Vinatlon iz godine u godinu bilježi rast broja posjetitelja i noćenja u Baranji. Manifestacija je pokrenuta 2021. godine, a ovogodišnje izdanje potvrđuje njezin sve veći značaj na vinskoj i turističkoj karti regije.
- Ove godine pristiglo je 119 uzoraka vina iz tri države. Međunarodna ocjenjivačka komisija okupila je stručnjake s Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada, Instituta za vinogradarstvo i vinarstvo iz Pečuha, kao i predstavnike HAPIH-a, Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek te Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku- zaključila je Gerštmajer.
Organizatori pozivaju sve ljubitelje vina, dobre hrane i baranjske tradicije da u petak i subotu posjete Vinatlon u Zmajevcu.