Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved najavio je kako će prijedlozi izmjena Zakona o hrvatskim braniteljima te Zakona o djelatnim vojnim osobama i ovlaštenim službenim osobama u petak biti upućeni u javno savjetovanje. Cilj izmjena je povećanje braniteljskih mirovina, a svi zainteresirani moći će prije saborske rasprave u rujnu dostaviti svoje primjedbe i prijedloge.
Ukida se posljednje umanjenje mirovina
Medved je podsjetio kako je Vlada od 2016. godine ukinula dva umanjenja braniteljskih mirovina koja su, kako je rekao, ranije vlade donijele na štetu hrvatskih branitelja.
- Ostaje nam ukinuti treće umanjenje, ono iz 2002. godine i zato ćemo kroz izmjene Zakona o djelatnim vojnim osobama ukinuti umanjenje od osam do 20 posto onim hrvatskim braniteljima, vojnicima i policajcima koji su umirovljeni po toj osnovi - najavio je Medved.
Borbeni sektor posebno će se vrednovati
Govoreći o izmjenama Zakona o hrvatskim braniteljima, ministar je istaknuo kako će se one odnositi na način izračuna mirovina i dodatke za branitelje koji su ostvarili pravo na mirovinu prema tom zakonu.
- Ono što ću izdvojiti kao posebno važno jest vrednovanje borbenog sektora – svaki mjesec proveden u borbenom sektoru bit će posebno vrednovan i kroz financijski izračun njihove mirovine - rekao je Medved. Dodao je kako se izmjene odnose na branitelje koji nemaju status hrvatskog ratnog vojnog invalida, odnosno koji su u mirovini ostvarili pravo po drugim osnovama.
- Dugi niz godina pratimo i prepoznajemo potrebu za korekcijom mirovina tih hrvatskih branitelja, ali ono što naglašavam kao najpravedniji oblik izračuna jest upravo vrijeme provedeno u ratnom putu u borbenom sektoru. Svakom hrvatskom branitelju, posebno onima koji su cijeli Domovinski rat bili u borbenom sektoru, to vrijeme će kroz izračun mirovine biti posebno vrednovano - poručio je Medved.
Ministar je istaknuo kako će prijedlozi zakonskih izmjena biti dostupni u javnom savjetovanju, tijekom kojega će svi zainteresirani moći dati svoje mišljenje prije nego što se o njima u rujnu očituje Hrvatski sabor.