Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća te komemorativnim programom kod spomen obilježja u središtu Bogdanovaca obilježena je 34. obljetnica teškog stradanja civila i branitelja toga mjesta. Svoje je živote tijekom tromjesečne obrane Bogdanovaca od višestruko nadmoćnijeg srbijanskog agresora ondje izgubilo 133 branitelja i civila, od kojih su 89 mještani Bogdanovaca.
Načelnik Općine Bogdanovci Marko Barun podsjetio je na žrtvu koju je podnijelo ovo malo pitomo slavonsko selo.
- Prisjećamo se na teška stradanja naših mještana te 1991. godine. Ovdje je izgubljeno 133 života, od toga je 89 mještana ovoga mjesta od kojih se još uvijek traga za njih 17. Ovdje je bila žila kucavica, jedini put ka zapadu je bio kroz Bogdanovce. Veliki obol su dali u Domovinskome ratu, visoku su cijenu Bogdanovci platili. Danas nakon 34. godine živimo u budućnosti, ali ne zaboravljajući što se ovdje dogodilo, stoga nam je obveza prenositi povijest na naše najmlađe generacije - rekao je Barun podsjetivši kako su Albanci kao nacionalna manjina doprinijeli u obrani Bogdanovaca.
- Puno albanskih obitelji živjelo je na ovome području, to uvijek želimo istaknuti, branili su svoje domove. I dan danas ovdje žive albanske obitelji. Drago mi je da su dio svih nas, nijednu žrtvu ne treba izostaviti, svi su bili jedno - rekao je Barun.
Tadašnji zapovjednik obrane Bogdanovca, umirovljeni pukovnik HV-a Vinko Žanić prisjetio se tih teških dana.
- Toga dana napadali su nas sa svih strana. Oklopno mehanizirana postrojba sa svake strane, čak i od strane Bršadina. Naši više nisu imali streljiva niti protuoklopnih sredstava i pratili smo zadnjih deset dana kojim putem trebamo ići i kuda izvesti ljude na slobodni teritorij. U večer kada je obrana već posustajala, organizirali smo se u grupe i tako krenuli na osam pravaca prema Vinkovcima i Nuštru, pa čak i prema Šidu kroz kukuruze i šume te smo došli do Vinkovaca. Veliki broj je nastradao, ali nas je u prosjeku izašlo preko 75% živih, ali ranjenih. Onog trenutka kad su Bogdanovci okupirani, tada je je počeo pravi pad Vukovara, za njega više nije bilo nade, jer mi smo bili glavna komunikacija na relaciji Vinkovci-Vukovar. Samim time započeo je pad Vukovara – ispričao je Žanić.
Vukovarsko-srijemski župan Ivan Bosančić podsjetio je koliko su Bogdanovci bili značajni u obrani Vukovara.
- Bogdanovci su simbol herojstva jednoga maloga mjesta, koji je pružio silovit otpor, koje je pokazalo šta može učiniti snaga i ljubav prema domovini. Jer braniti se na takav način i u takvim okolnostima, to je bilo ravno čudu. Stoga veliko poštovanje za sve branitelje, osobito za one koji su dali najvrijednije, a to su životi, njih ćemo uvijek nositi u srcu. Oni koji su danas među nama, koji nam svjedoče o tim trenucima, treba im dati priliku da govore o tome kako se nikada ne bi ponovilo - naglasio je Bosančić.
Gradonačelnik Vukovara Marijan Pavliček podsjetio je kako je Vukovar za vrijeme okupacije jedinu vezu s ostatkom Hrvatske ostvarivao preko Bogdanovaca.
- Okupacijom Bogdanovaca nakon tromjesečne borbe mještana, grad Vukovar je bio u potpunosti odsječen, okružen velikosrpskim agresorima, četnicima i niz drugih paravojnih postrojbi. Sve je vodilo ka tome da će doći do okupacije samoga grada. Ovdje smo danas kako bi ovom malom, ali ponosnom selu odali počast i svim njegovim stanovnicima, osobito onima koji su položili svoje živote na oltar Domovine - kazao je Pavliček.
Vijence su podno spomen obilježja položila brojna izaslanstva, državna, lokalnih vlasti, braniteljskih i stradalničkih udruga, suborci, rodbina i prijatelji te pripadnici albanske nacionalne manjine koji su se borili protiv agresora smatrajući Hrvatsku svojom državom.
U sklopu obilježavanja učenici Osnovne škole Dragutina Tadijanovića područne škole Bogdanovci održali su prigodni program, a u glazbenom dijelu nastupila je Ivona Cestar.
Molitvu je predvodio župnik Zvonimir Martinović.