Hrvatski radio Vukovar  107,2 / 104,1 / 95,4 FM | Kontakt Marketing
Close

U Borovu je obilježena 34. godišnjica pogibije 12 hrvatskih redarstvenika u Domovinskom ratu

VijestiAutor: Marija Molnar

Poginuli su za slobodnu i neovisnu Hrvatsku

U Borovu je obilježena 34. godišnjica pogibije 12 hrvatskih redarstvenika u Domovinskom ratu
Foto: Marija Molnar
HRV-Tko-rano-rani?

Na današnji dan prije 34. godine u Borovu Selu je ubijeno 12 hrvatskih redarstvenika dok su pokušavali spasiti svoju dvojicu kolega. U akciji je ranjen 21 policijac. Sjećanje na njih, prvu skupnu žrtvu Domovinskoga rata, svake se godine održava memorijalom – komemoracijom kod spomen - obilježja poginulima u središtu Borova sela. Okupljanje je započelo na ulazu u Borovo kod „12 čempresa“, potom su sudionici mimohodom došli do spomen - obilježja gdje su brojna izaslanstva položila vijence i upalila svijeće te su djelovali u komemorativno-glazbenom programu.

- Obilježavamo 34. obljetnicu jednog od najtragičnijih događaja u Domovinskog rata i simbola okrutnosti s kojom se susrela mlada hrvatska država. Imena 12 redarstvenika zapravo su podsjetnik na cijenu koju je Hrvatska platila za svoju slobodu. U Borovu se danas prisjećamo prve kolektivne hrvatske žrtve u Domovinskom ratu, nakon što su kao pojedinci poginuli Josip Jović i Franko Lisica. Prve pogibije u Domovinskom ratu su bile policijske i prve je akcije suprotstavljanja neprijatelju organizirala policija- izjavio je ovom prigodom potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Image

U noći s prvog na drugi svibanj 1991. kada su u Borovu ostala zarobljena dva hrvatska policajca, njihovi su ih kolege krenuli osloboditi, međutim na njih je, iz zasjede, otvorena neprijateljska vatra. U sukobu koji je trajao dva i pol sata, počinjen je najveći masakr nad hrvatskim policajcima odmah na početku Domovinskog rata. Ubijeni su pripadnici Specijalne jedinice policije Vinkovci: Stipan Bošnjak iz Nuštra, Antun Grbavac iz Nijemaca, Josip Culej iz Jarmine, Mladen Šarić iz Novih Jankovaca, Zdenko Perica iz Nuštra, Zoran Grašić iz Otoka, Ivica Vučić iz Vinkovaca, Luka Crnković iz Otoka, Marinko Petrušić iz Tovarnika, Janko Čović iz Ivankova, Željko Hrala iz Ivankova i Mladen Čatić iz Županje. Za zločine počinjene te noći, do danas nitko nije odgovarao.

Komemoraciji je nazočio i poptredsjednik Sabora i vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, naglasivši da se prisjećamo 12 mladih života koji su poginuli za slobodnu i neovisnu Hrvatsku.

Image

- Ovo je uvijek tužan događaj, međutim ove godine protječe u pomalo lakšem ozračju, nakon što je donesen Zakon o grobljima temeljem kojeg se uklanjaju sva grobna obilježja koja veličaju agresiju na Hrvatsku. Sukladno tome zakonu bit će uklonjena sva grobna obilježja koja vrijeđaju nacionalne, moralne i vjerske osjećaje građana, a veličaju agresiju na Hrvatsku ili omalovažavaju Domovinski rat. Već sada nema ploče na grobnici Vukašinu Šoškočaninu, četničkom vojvodi i predvodniku borovskog masakra. Ploča je ukonjena s opisom lika i djela tog četničkog vojvode, spomenik još tamo stoji, ali neće dugo. S te strane je došlo do velikog rasterećenja - naglasio je Penava

Sveta misa zadušnica za sve poginule hrvatske branitelje i civilne žrtve služena je u crkvi Sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima, a nakon toga je organiziran doček sudionika utrke „12 kilometara za 12 redarstvenika“ te dodjela prigodnih nagrada.

Image

 

Podijeli članak:

Povezani članci

Copyright 2025 by Hrvatski radio Vukovar | Powered by eNewsCMS | X-media - izrada web stranica i portala
Povrtak na vrh