U koncertnoj dvorani Franje Krežme u Osijeku održana je godišnja konferencija Hrvatskog olimpijskog odbora koja je okupila predstavnike nacionalnih sportskih saveza, županijskih i gradskih sportskih zajednica, istaknute klubove, trenere te organizatore velikih sportskih priredbi. Uz njih, sudjelovali su i predstavnici Hrvatskog saveza gluhih, Hrvatskog školskog i akademskog sportskog saveza te brojni drugi članovi i stručne službe.
Sudionike su pozdravili županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak, državni tajnik i izaslanik ministra obrane Branko Hrg, predsjednik Gradskog vijeća Osijeka Tihomir Florijančić i drugi uzvanici.
Županica Tramišak istaknula je kako je Osijek u posljednje dvije godine bio domaćin niza važnih sportskih događaja, podsjećajući da je Osječko-baranjska županija 2024. nosila titulu Europske regije sporta.
– U tijeku su milijunska ulaganja u izgradnju i dogradnju sportskih terena te dvorana. Uvjereni smo da ćemo u suradnji s HOO-om i Ministarstvom turizma i sporta dodatno unaprijediti sportsku infrastrukturu u cijeloj županiji, poručila je Tramišak. Dodala je kako se provode projekti rekonstrukcije 19 osnovnoškolskih objekata te gradnja sportskih dvorana u pet škola koje dosad nisu imale adekvatan prostor.
Program konferencije predstavio je Neven Šavora, direktor Ureda nacionalnih sportskih saveza i razvojnih programa HOO-a. Prvoga dana naglasak je na prikazu rada HOO-a u posljednjem olimpijskom ciklusu i primjerima dobre prakse upravljanja nacionalnim sportskim savezima, uključujući primjere Hrvatskog nogometnog i Hrvatskog judo saveza, kao i suradnju s Ministarstvom obrane i Ministarstvom unutarnjih poslova. Drugi dan donosi stručne teme vezane uz rad trenera te najavu novog programa selekcije mladih trenera u lokalnim sportskim zajednicama.
– Konferencija se u Osijeku održava s razlogom – Slavonija i Baranja imaju velik potencijal. Suradnja s lokalnim sportskim savezima i institucijama je jaka i vjerujemo da ćemo sve više raditi upravo u ovoj regiji, naglasio je Šavora.
Predsjednik Gradskog vijeća Osijeka Tihomir Florijančić izrazio je zadovoljstvo što se godišnja konferencija HOO-a po prvi put održava u Osijeku, dok je državni tajnik Hrg govorio o rezultatima sporazuma o ugovornim pričuvnicima sportašima, kojih je od početka programa bilo više od 2.000, a trenutno ih je 52.