Svečanim otvorenjem na Veleučilištu Lavoslava Ružičke u Vukovaru započeo je 7. Hrvatski iseljenički kongres, koji je ove godine posvećen temi „Kako preobraziti Hrvatsku – dijaspora, useljavanje i demografija“. Tijekom četverodnevnog programa sudionici iz Hrvatske i inozemstva raspravljaju o demografskim izazovima, mogućnostima povratka iseljenika, gospodarskoj suradnji te ulozi hrvatskog iseljeništva u razvoju domovine.
Predsjednik Programskog odbora dr. sc. Marin Sopta istaknuo je kako je Vukovar simbol hrvatskog identiteta i mjesto koje povezuje Hrvate bez obzira na to gdje žive. Podsjetio je da su dosadašnji kongresi rezultirali sa više od 400 stručnih radova i postali važna platforma za dijalog između domovine i iseljeništva.
Okupljenima su se obratili i predstavnici Hrvatske matice iseljenika, Veleučilišta Lavoslava Ružičke, Grada Vukovara, Vukovarsko-srijemske županije, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te državnih institucija zaduženih za odnose s Hrvatima izvan Republike Hrvatske.
Gradonačelnik Marijan Pavliček naglasio je kako Vukovar danas bilježi pozitivne povratničke trendove, dok je župan Ivan Bosančić poručio da županija treba i radnu snagu i iskustva hrvatskih iseljenika stečena u svijetu.
Nakon svečanog otvorenja održana su i prva plenarna predavanja, među kojima je bilo izlaganje vlč. dr. sc. Tomislava Markića o izazovima pastoralne skrbi za hrvatske iseljenike. Istaknuo je kako u svijetu danas djeluje 180 hrvatskih katoličkih župa, misija i zajednica, ali i upozorio na sve izraženiji nedostatak svećenika te potrebu očuvanja vjerskog i nacionalnog identiteta hrvatskih zajednica u inozemstvu.
Program Kongresa nastavlja se tijekom subote i nedjelje stručnim panelima, radionicama i raspravama o demografskim politikama, gospodarskoj suradnji s dijasporom, obrazovanju, kulturi i povratništvu, nakon čega će biti predstavljeni zaključci i preporuke za jačanje veza između Hrvatske i njezina iseljeništva.