Hrvatski radio Vukovar  107,2 / 104,1 / 95,4 FM | Kontakt Marketing
Close

Obilježen Dan sjećanja na stradanje grkokatolika i svih žrtava u Domovinskom ratu

VijestiAutor: Robert Rac

Vladika Milan Stipić predvodio liturgiju i poručio: “Ne smijemo dopustiti da ičija žrtva bude zaboravljena”

Obilježen Dan sjećanja na stradanje grkokatolika i svih žrtava u Domovinskom ratu
Snimak: Eparhija Križevačka
HRV-Tko-rano-rani?

Na svetkovinu Uvoda presvete Bogorodice u Hram, u Vukovaru je obilježen Dan sjećanja na stradanje grkokatolika i svih žrtava u Domovinskom ratu. Svečanu arhijerejsku božansku liturgiju u grkokatoličkoj župi predvodio je vladika Milan Stipić, biskup križevački, u zajedništvu s domaćim župnikom o. Olegom Zakaljukom te brojnim grkokatoličkim i rimokatoličkim svećenicima. Nakon liturgije služena je i Panahida, molitveni spomen za sve poginule i nestale.

U homiliji vladika Stipić osvrnuo se na evanđeoski motiv predanja Marije u hram te ga povezao s bolnim rastancima i tragedijama tijekom Domovinskog rata.

- Rastanak Joakima i Ane od Marije podsjeća nas na brojne bolne rastanke koji su se ovdje dogodili prije više od trideset godina. Mnogi su ljudi bili silom razdvojeni, mnogi su završili u logorima i na stratištima, a sudbine nekih još uvijek nisu poznate - rekao je.

Image

Čuvanje od zaborava
Istaknuo je kako su i grkokatolici ovoga kraja zajedno sa svim sugrađanima podnijeli veliku žrtvu te da je važno ne dopustiti da uspomena na stradale padne u zaborav.

- Ne smijemo nikada dopustiti da ičija žrtva bude uzaludna. Žrtve Domovinskoga rata svetinja su za sve nas jer je njihova žrtva omogućila slobodu koju danas živimo - poručio je vladika Stipić.

Naglasio je i važnost prenošenja sjećanja mladim naraštajima te istaknuo kako je “sloboda izniman dar, plaćen krvlju i suzama”, dodajući da je dužnost vjernika i društva čuvati dostojanstvo svakog čovjeka.

- Onaj koji je s Bogom uvijek na kraju pobjeđuje, jer je Bog gospodar povijesti - zaključio je.

Obilježavanju su nazočili brojni vukovarski i riječki branitelji, a nakon liturgije u župnoj dvorani prikazan je dokumentarni film “Križ slobode - Od Kanfanara do Vukovara” autora Milana Pauna.

Image

Podijeli članak:

Povezani članci

Copyright 2025 by Hrvatski radio Vukovar | Powered by eNewsCMS | X-media - izrada web stranica i portala
Povrtak na vrh