Hrvatski radio Vukovar  107,2 / 104,1 / 95,4 FM | Kontakt Marketing
Close

Vlada nastavlja pomagati učenicima

VijestiAutor: Marija Molnar
Vlada nastavlja pomagati učenicima
Foto: Marija Molnar
HRV-Tko-rano-rani?

Na posljednjoj sjednici Vlade Republike Hrvatske donesene su ključne odluke vezane uz organizaciju i financiranje obrazovanja uoči početka školske godine 2025./2026. Odluke se odnose na financiranje obveznih udžbenika za srednjoškolce, drugih obrazovnih materijala za osnovnoškolce, te na sufinanciranje prijevoza i prehrane za učenike iz socijalno osjetljivih skupina.

Besplatni udžbenici za srednjoškolce iz socijalno ugroženih obitelji

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs naglasio je kako je osigurano financiranje udžbenika za oko 600 srednjoškolaca iz kućanstava koja su do 31. kolovoza 2024. bila korisnici zajamčene minimalne naknade.

– Ovo pravo ne ostvaruju učenici koji već imaju pravo na udžbenike po drugoj osnovi, oni koji primaju puni novčani iznos za nabavu udžbenika te učenici koji ponavljaju razred – pojasnio je ministar Fuchs.

Osnovnoškolcima dodatni obrazovni materijali

Financiranje drugih obrazovnih materijala, poput radnih bilježnica i zbirki zadataka, bit će osigurano za osnovnoškolce iz ranjivih skupina. To uključuje djecu iz obitelji korisnika zajamčene minimalne naknade, obitelji koje primaju naknadu za nezaposlene branitelje iz Domovinskog rata i njihove članove, kao i djecu civilnih stradalnika rata. Također, pravo na ove materijale imaju i učenici uključeni u eksperimentalni program cjelodnevne škole.

Sufinanciranje javnog prijevoza za srednjoškolce

I u nadolazećoj školskoj godini nastavlja se praksa sufinanciranja međumjesnog javnog prijevoza za srednjoškolce.

– Učenici koji su upisani i redovito pohađaju srednju školu, a žive više od pet kilometara od škole, moći će ostvariti pravo na 75-postotno sufinanciranje mjesečne autobusne ili željezničke karte. Oni iz najugroženijih skupina – korisnici socijalne pomoći, djeca bez roditeljske skrbi ili pod skrbništvom – imat će prijevoz u potpunosti financiran – istaknuo je Fuchs.

Prehrana za sve osnovnoškolce

Ministar Fuchs osvrnuo se i na važnost prehrane u školama, istaknuvši kako je osigurano sufinanciranje školske prehrane za učenike osnovnih škola.

– Ova mjera ima cilj osigurati zdrav, uravnotežen obrok svim učenicima, bez obzira na njihove socijalne uvjete, i ublažiti negativne posljedice globalne ekonomske situacije na obiteljski standard – zaključio je ministar.

Nove mjere predstavljaju važan korak prema ravnopravnijem obrazovanju i podršci učenicima iz osjetljivih društvenih skupina te pridonose stvaranju jednakih mogućnosti za sve učenike u Hrvatskoj, poručeno je sa sjednice Vlade RH.

Podijeli članak:

Povezani članci

Najčitanije

Prethodno Sljedeći

Najnovije

Prethodno Sljedeći
Copyright 2025 by Hrvatski radio Vukovar | Powered by eNewsCMS | X-media - izrada web stranica i portala
Povrtak na vrh