Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić izjavio je u četvrtak kako državnim službenicima i namještenicima ostaju sva prava iz dosadašnjeg Kolektivnog ugovora, dok će se pregovori o plaćama i ostalim materijalnim pravima nastaviti na jesen, prenosi Hina.
Nakon prvog sastanka pregovaračkog odbora Vlade i sindikata državnih službi o sklapanju novog četverogodišnjeg Kolektivnog ugovora, Ružić je pojasnio da će se pregovori odvijati u dvije cjeline, o nematerijalnim pravima zaposlenika te o materijalnim pravima, među kojima je i osnovica za plaće.
- Prava koja su vrijedila do danas ostaju na snazi, a cilj Vlade je uvažiti argumente sindikata i, u okviru mogućnosti, osigurati što bolje uvjete za zaposlenike - poručio je ministar.
Na sastanku je dogovoren hodogram pregovora, a razgovori o financijskim pitanjima, poput osnovice plaća, božićnice i uskrsnice, planirani su nakon ljeta, kada će biti jasnija fiskalna situacija i mogućnosti dugoročnog planiranja.
Predsjednik Nezavisnog sindikata djelatnika MUP-a Zdravko Lončar najavio je da će se već idućeg tjedna održati tehnički sastanak na kojem će se razmatrati konkretni članci novog Kolektivnog ugovora.
- Naš je cilj zadržati postojeću razinu prava i nastaviti ih unaprjeđivati. O visini materijalnih prava, poput osnovice i dodataka, pregovarat ćemo u rujnu - rekao je Lončar.